Carla Bley

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Carla Bley
Carla-Bley-supercrop.png
Të dhëna
Emri i lindjesLovella May Borg
U lind (1936-05-11) 11 Maj, 1936 (86 vjeç), Oakland, Kaliforni SHBA
ZhanretPost bop, jazz fusion, free jazz
Punamuzikante, kompozitore, udhëheqëse e grupi muzikor
Veglatpiano, organo
Vitet aktive1960–present
Shtëpitë diskografikeWATT, ECM, Universal
BashkëpunimetMichael Mantler, Steve Swallow, Paul Bley, Nick Mason, Johnny Griffin, Gary Burton, Jimmy Giuffre, George Russell, Art Farmer, Liberation Music Orchestra, Jack Bruce, Charlie Haden, Jazz Composer's Orchestra, Paul Haines
Faqja zyrtarewattxtrawatt.com

Carla Bley (emri i vajzërisë Lovella May Borg; lindur më 11 maj, 1936) është një është kompozitore amerikane e xhazit, pianiste, organiste dhe lidere grupi muzikor. Një figurë e rëndësishme në lëvizjen e xhazit të lirë të viteve 1960, ndoshta është më e njohur për veprën e saj të xhazit "Escalator over the Hill" (e lëshuar si një set i trefishtë LP), si dhe një libër kompozimesh që janë kryer nga shumë artistë të tjerë, duke përfshirë Gary Burton, Jimmy Giuffre, George Russell, Farmer Art, John Scofield dhe ish-bashkëshorti i saj Paul Bley.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Carla Bley në Keystone Korner, San Francisko 1979

Bley ka lindur në Oakland, Kaliforni nga Emil Borg (1899-1990), një mësues i piano dhe drejtues i kishës, i cili e inkurajoi atë të këndonte dhe të mësonte të luante piano, dhe Arline Anderson (1907-1944), e cila vdiq kur Bley 8 vjeç. Pas braktisjes së kishës për t'u zhytur në skateboarding në moshën katërmbëdhjetë vjeçare,[1] ajo u transferua në Nju Jork në shtatëmbëdhjetë vjet dhe u bë një vajzë e cigareve në Birdland, ku u takua me pianistin e xhazit Paul Bley. Ajo shëtiti me të nën emrin Karen Borg, përpara se ajo të ndryshonte emrin e saj në 1957 në Carla Borg dhe u martua me Paul Bley të njëjtin vit duke përshtatur emrin Bley.[2] Ai e inkurajoi atë për të filluar kompozimin.[3] Çifti më vonë u divorcua, por mbajti mbiemrin e tij profesionalisht.[4]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bley iu dha shpërblimi Guggenheim Fellowship në vitin 1972 për kompozim në muzikë. Në vitin 2009, ajo u nderua me trofeun gjerman të xhazit "A Life for Jazz".[5][6] Bley mori Çmimin e MASA-s për Jazz në vitin 2015.[7]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ben Sidran, Talking Jazz: An Illustrated Oral History, Pomegranate Artbooks, 1992
  2. ^ Philippe Carles, André Clergeat, and Jean-Louis Comolli, Dictionnaire du jazz, Paris, 1994
  3. ^ Chinen, Nate (11 maj 2016). "At 80, Still Slyly Subverting Jazz". New York Times. Marrë më 11 maj 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Turner, Charles. "Bley, Carla (Lovella May Borg)". Encyclopedia of Jazz Musicians. Jazz.com. Arkivuar nga origjinali më 2015-03-02. Marrë më 2016-06-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "German Jazz Trophy for Carla Bley". Ecmrecords.com. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 2012-06-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "German Jazz Trophy 2012 - Monty Alexander". German-jazz-trophy.de. Marrë më 2012-06-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ NEA Jazz Masters Award 2015

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]