Carré de l'Est

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Carré de l'Est

Carré de l'Est (shqip: Katrori i Lindjes) është një djathë francez me origjinë nga Lorena . Vendi i origjinës dhe forma katrore i japin emrin (fjalë për fjalë "katrori i Lindjes"). [1] [2]

Carré de l'Est prodhohet nga qumështi i lopës dhe është i moshës pesë javë. Ka një aromë bejkoni të tymosur.

  1. ^ Victoria Mas (2014). The Farm to Table French Phrasebook: Master the Culture, Language and Savoir Faire of French Cuisine. Simon and Schuster. ISBN 9781612433806. Marrë më 29 janar 2020. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ George Patrick Sanders (1953). Cheese Varieties and Descriptions. U.S. Department of Agriculture. fq. 25. Marrë më 10 janar 2020. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)