Cathare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cathare
Vendi i origjinës Franca
Burimi i qumështit Dhia

Cathare është një djathë me qumësht dhie nga rajoni Languedoc-Roussillon i Francës . [1] Djathi vjen në disqe të sheshta, sipërfaqja e të cilëve është e mbuluar me pluhur qymyr druri me të shkruar kryqin oksitan . Nën lëkurë, Cathare është i pastër i bardhë me një strukturë të butë dhe kremoze. [2] Shija e tij e qumështit të dhisë intensifikohet ndërsa plaket, [3] dhe arrin kulmin e saj pas dy deri në tre javësh, gjë që e bën atë zakonisht të pagjetshëm në ShBA, për shkak të qëndrimit të Administratës së Ushqimit dhe Barnave që djathrat e butë të qumështit të papërpunuar mund të përbëjnë një rrezik për shëndetin. [4]

  1. ^ ""Bienvenue à la Ferme de Cabriole – La Ferme de Cabriole"". Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 23 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Cathare, a sacred jewel of a cheese". slashfood. Arkivuar nga origjinali më 2008-06-07. Marrë më 2008-11-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Cathare". french-cheese.com. Arkivuar nga origjinali më 2012-06-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "FDA Warns About Soft Cheese Health Risk". consumeraffairs.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)