Catherine Albanese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Catherine Albanese (lindur më 1940) është një studiuese, profesore, pedagoge dhe autore amerikane e studimeve fetare.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Catherine Alabnese është lindur dhe rritur në Filadelfia, Pensilvani, ajo u diplomua me një Bachelor të Arteve nga Kolegji Chestnut Hill në 1962. Ajo mori diplomën e saj Master në Histori nga Universiteti Duquesne në 1968 dhe përfundoi doktoraturën për Historinë e Krishterimit në Universitetin e Çikagos në 1972. [1]

Ajo dha mësime për Studime Fetare në Universitetin e Kalifornisë-Santa Barbara dhe shërbeu si kryetare e departamentit. Ajo ishte me ndikim në themelimin e Seksionit të Feve të Amerikës së Veriut të Akademisë Amerikane të Fesë (AAR) në vitet 1970. Në vitin 1994 u zgjodh kryetare e AAR-së. [2] [3]

Ajo është autore e librit shkollor fetar America: Religions and Religion, i cili është në botimin e tij të pestë. [4] Libra të tjerë që ajo ka shkruar përfshijnë Lëvizjen përkatëse: Religjioni Transcendental dhe Amerika e Re (1977), [5] Feja e Natyrës në Amerikë: Nga Indianët Algonkian në Epokën e Re (1990), [6] dhe Republika e mendjes dhe shpirtit: Një histori kulturore e fesë metafizike amerikane (2007). [7] [8] Ajo redaktoi edhe veprën me titull The Spirituality of the American Transcendentalists: Selected Writings of Ralph Waldo Emerson, Amos Bronson Alcott, Theodore Parker dhe Henry David Thoreau, i cili u botua në 1988. [9] [10]

Albanese u zgjodh anëtar i Akademisë Amerikane të Arteve dhe Shkencës në vitin 2014. [2]

Që nga tetori 2021, Albanese është Profesor i nderuar emerita i Studimeve Fetare në Universitetin e Kalifornisë-Santa Barbara. [11]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Albanese, Catherine L. 1940– | Encyclopedia.com". www.encyclopedia.com. Marrë më 2021-10-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Catherine L. Albanese". American Academy of Arts & Sciences (në anglisht). Marrë më 2021-10-22.
 3. ^ "Review of the 2014 American Lectures in the History of Religions | Religious Studies News". rsn.aarweb.org. Marrë më 2021-10-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "America: Religions and Religion, 5th Edition - Cengage". www.cengage.com (në anglisht). Marrë më 2021-10-22.
 5. ^ Findlay, James (1978). "Review of Corresponding Motion: Transcendental Religion and the New America". The New England Quarterly. 51 (4): 606–608. doi:10.2307/364164. ISSN 0028-4866. JSTOR 364164. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Nature Religion in America. Chicago History of American Religion (në anglisht). University of Chicago Press.
 7. ^ Wentz, Richard E. (mars 1992). "Nature Religion in America: From the Algonkian Indians to the New Age. By Catherine L. Albanese. Chicago History of American Religion. Chicago: University of Chicago Press, 1990. xvi + 267 pp. $24.95". Church History (në anglisht). 61 (1): 128–129. doi:10.2307/3168047. ISSN 1755-2613. JSTOR 3168047.
 8. ^ "Republic of Mind and Spirit | Yale University Press". yalebooks.yale.edu. Marrë më 2021-10-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Williams, Peter W. (shtator 1990). "The Spirituality of the American Transcendentalists: Selected Writings of Ralph Waldo Emerson, Amos Bronson Alcott, Theodore Parker, and Henry David Thoreau. Edited by Catherine L. Albanese. Macon, Georgia: Mercer University Press, 1988. ix + 360 pp. 34.95 paper". Church History (në anglisht). 59 (3): 416–417. doi:10.2307/3167767. ISSN 1755-2613. JSTOR 3167767.
 10. ^ "Mercer University Press: The Spirituality of American Transcendentalists: Selected Writings of Ralph Waldo Emerson, Amos Bron". www.mupress.org. Marrë më 2021-10-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Catherine L. Albanese – Religious Studies, UC Santa Barbara" (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-10-22.