Cavtat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cavtat
—  Qytet  —
Pamje nga Cavtat

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Dubrovnik-Neretva
Statistika dhe Territori
Koordinatat 42.58°0′0″V 18.22°0′0″L / 42.58000°V 18.22000°L / 42.58000; 18.22000 (Cavtat)Koordinatat: 42.58°0′0″V 18.22°0′0″L / 42.58000°V 18.22000°L / 42.58000; 18.22000 (Cavtat)
Popullsia 2.155 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Cavtat is located in Kroacia
Cavtat
Cavtat

Cavtat (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Dubrovnik-NeretvaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2155 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2143 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2015 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.56%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Cavtat – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Dubrovnik-Neretva