Jump to content

Cazères

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kazeras
Bashkia
Bashkia
Stema Kazeras
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2021-2026) Jean-Luc Riviere
Sipërfaqja
1
19.550 km2 (7.548 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
4.753
 • Dendësia240/km2 (630/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Cazères ( shqiptimi frëngjisht: [kazɛʁ] ; Ocitanisht: Casèras ; Shqip: Kazerasi ), ose nganjëherë i quajtur nga vendasit Cazères-sur-Garonne, është një qytet i vogël dhe komunëdepartamentin Garonë e EpërmeFrancën jugperëndimore. Stacioni Cazères ka lidhje hekurudhore me Tuluzën, Paun dhe Tarbën. Është selia e kantonit Cazères .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti shtrihet në brigjet e lumit Garonë, i cili formon një kufi me komunat Gensac-sur-Garonne, Saint-Christaud dhe Couladere .

Kazerasi kufizohet me nëntë komuna të tjera: Lavelanet-de-Comminges në veri, Le Fousseret në veriperëndim, Saint-Julien-sur-Garonne në verilindje, Gensac-sur-Garonne në lindje, Saint-Christaud përtej lumit. Garonën në juglindje, Couladere përtej lumit Garonë në jug, Palaminy dhe Saint-Michel në jugperëndim, dhe më në fund nga Mondavezan në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19683.405—    
19753.419+0.4%
19823.294−3.7%
19903.155−4.2%
19993.260+3.3%
20074.129+26.7%
20124.883+18.3%
20174.889+0.1%
20194.799−1.8%