Chambly, Oise

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shambël
Chambly
Stema Shambël
VendiFranca
Sipërfaqja
1
12.870 km2 (4.969 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
10.127
 • Dendësia790/km2 (2,000/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Chambly ( shqiptimi frëngjisht: [ʃɑ̃bli] ; Shqip: Shambli) është një komunëdepartamentin OiseFrancën veriore. Stacioni Chambly ka lidhje hekurudhore me Beauvais dhe Parisin.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19685.614—    
19756.119+9.0%
19826.105−0.2%
19907.140+17.0%
19999.138+28.0%
20079.275+1.5%
20129.740+5.0%
201710.174+4.5%

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi i futbolli FC Chambly është i vendosur në komunë.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]