Jump to content

Chiasso

Coordinates: 45°50′N 9°02′E / 45.833°N 9.033°E / 45.833; 9.033
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Chiasso
Kisha e Kjasos
Kisha e Kjasos
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Koordinatat: 45°50′N 9°02′E / 45.833°N 9.033°E / 45.833; 9.033
Sipërfaqja
 • Gjithsej5,35 km2 (207 sq mi)
Popullsia
 • Gjithsej8.182
 • Dendësia1.500/km2 (388/sq mi)
{{{postal_code_type}}}
6830

Chiasso (shqip. Kjaso) është një komunë në distriktin e Mendrizios në kantonin TicinoZvicrës.

Si komuna më jugore e Zvicrës, Chiasso është në kufirin me Italinë. Komuna përfshin edhe fshatrat Boffalora, Pedrinate dhe Seseglio.

Dogana e Chiassos drejt Italisë

Chiasso përmëndet për herë të parë në 1140 me emrin Claso.

Në shekullin e XV, Chiasso ishte i njohur për tregun e kuajve, por tregu mbaroi pas pushtimit të Konfederatës Zvicerane dhe marshit përmes Chiassos në Luftën e Ligës së Kambrait në 1510.