Jump to content

Cindy Arlette Contreras Bautista

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cindy Arlette Contreras Bautista

Cindy Arlette Contreras Bautista është avokate dhe mbrojtëse për gratë nga Peruja. Ajo është fituese e Çmimit Ndërkombëtar për Gratë e Guximshme[1], dhe u përfshi gjithashtu në listën TIME 100 të njerëzve më me ndikim. [2]

Incidenti i sulmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kontreras u sulmua në një hotel në Ayacucho nga i dashuri i saj, Adriano Pozo Arias, më 15 korrik 2015. Kamerat e sigurisë regjistruan atë duke e goditur dhe zvarritur për flokësh dhe ajo që ishte duke qarë dhe duke thirrur për ndimë.[3] Sulmi e la atë me dëmtime në njërën këmbë.[4] Kontreras doli publikisht me kërkesën e saj për drejtësi dhe paraqiti rastin e saj në media.

Dëshmia kundër sulmuesit të saj ishte e mjaftueshme për një dënim, por një trup gjykues prej tre gjyqtarësh vendosi që atij t'i jepet një dënim i pezulluar në korrik 2016.[5][6] Dhuna ndaj saj dhe më pas kurimi ishte si shkak për mbledhjen e lëvizjes kombëtare NiUnaMenos. Marshimi në Lima ishte demonstrata më e madhe ndonjëherë në Peru.[7] Në nëntor 2016, Gjykata e Apelit e Gjykatës së Lartë Ayacucho liroi Adriano Pozo dhe urdhëroi një gjyq të ri me akuza shtesë për tentim përdhunimi dhe tentativë të femicidit. [8]

Njohja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 201, avokatja Contreras u njoh nga departamenti i Shtetit të SHBA-s i cili e zgjodhi atë sëbashku me dymbëdhjetë të tjerë për të marrë Çmimin Ndërkombëtar për Gruatë e Guximshme në Uashington. Ajo u zgjodh gjithashtu si një "Icon" nga revista Time për listën e tyre të 100 njerëzve më me ndikim [5] dhe renditej si pjesë e 100 Gruatë e BBC- së 2018. [9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Biographies of the Finalists for the 2017 International Women of Courage Awards". www.state.gov (në anglishte amerikane). Marrë më 2017-08-16.
  2. ^ "Cindy Arlette Contreras Bautista: The World's 100 Most Influential People". Time. Marrë më 2017-08-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Minuto a minuto de la agresión de Adriano Pozo a Cindy Contreras". Frecuencia Latina. 19 korrik 2015. Marrë më 13 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Beatríz Pascual Macías (29 mars 2017). "Arlette Contreras, la mujer que venció al dolor y lucha contra los femicidios". El País. Marrë më 23 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b "Cindy Arlette Contreras Bautista: The World's 100 Most Influential People". Time. Marrë më 2017-08-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Corte Superior de Justicia de Ayacucho, Juzgado Penal Colegiado de Huamanga. Expediente 01641-2015-0501-JR-PE-01. Sentencia" (në spanjisht). 2016. Marrë më 13 gusht 2016.
  7. ^ "El Perú de pie contra la violencia de género". Diario UNO (në spanjisht). 14 gusht 2016. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2016. Marrë më 14 gusht 2016.
  8. ^ "Caso Arlette Contreras: declaran nula sentencia contra Adriano Pozo, Con la finalidad de que se inicie un nuevo proceso que incluya los delitos de violación e intento de feminicidio". Exitosa. 18 nëntor 2016. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2017. Marrë më 23 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "BBC 100 Women 2018: Who is on the list?". BBC News (në anglishte britanike). 2018-11-19. Marrë më 2018-11-21.