Clifford the Big Red Dog (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Clifford the Big Red Dog
Regjia ngaWalt Becker
Skenari nga
 • Jay Scherick
 • David Ronn
 • Blaise Hemingway
Historia nga
 • Justin Malen
 • Ellen Rapoport
Bazuar nëClifford the Big Red Dog nga Norman Bridwell
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaPeter Lyons Collister
MontazhiSabrina Plisco
MuzikaJohn Debney

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga
Data e publikimit
26 gusht 2021 (CinemaCon)[3]
10 nëntor 2021 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
96 minuta[4]
Shtetet
 • Kanada
 • Shtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti64 milion dollarë[5]
Fitimi34.7 milion dollarë[6]

Clifford the Big Red Dog është një film komedi aventureske i vitit 2021 i drejtuar nga Walt Becker bazuar në serinë e librave për fëmijë me të njëjtin emër nga Norman Bridwell. Në të luajnë Jack Whitehall, Darby Camp, Tony Hale, Sienna Guillory, David Alan Grier, Russell Wong, Kenan Thompson, dhe John Cleese.[7] Filmi i kushtohet kujtimit të Richard Robinson, ish-CEO i Scholastic, i cili vdiq në qershor 2021.

Filmi u shfaq pa paralajmërim më 26 gusht 2021, gjatë ngjarjes CinemaCon 2021 në Los Angeles. Fillimisht ishte planifikuar të jepej premierë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto 2021 në shtator 2021, për t'u pasuar nga një shfaqje teatrale në Shtetet e Bashkuara më 17 shtator pasi u vonua për shkak të pandemisë COVID-19 nga Paramount Pictures, por përfundimisht u tërhoq nga festivali dhe u hoq data e publikimit nga programi i Paramount për shkak të përhapjes së variantit SARS-CoV-2 Delta. Filmi përfundimisht u publikua njëkohësisht në teatër dhe në mënyrë dixhitale në Paramount+ më 10 nëntor 2021 në Shtetet e Bashkuara.[8] Ai mori vlerësime të ndryshme nga kritikët dhe fitoi 34.7 milionë dollarë. Një vazhdim është në zhvillim e sipër..[9]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një nxënëse e shkollës së mesme në New York City, Emily Elizabeth Howard ngacmohet nga Florence dhe bashkëmoshatarët e saj në një shkollë private të bukur dhe jeton me nënën e saj Maggie. Shoku i saj i vetëm është studenti geek, Owen Yu. Ajo lihet në duart e xhaxhait të saj të pastrehë dhe të papërgjegjshëm Casey, ndërsa Maggie shkon në Çikago për një udhëtim pune.

Bridwell, i cili drejton një tendë për shpëtimin e kafshëve në një karnaval, prezanton Emily me një qenush të vogël të kuq, familja e të cilit ishte vjedhur nga gjuetaria e qenve. Ai i thotë se këlyshi do të rritet në madhësi në bazë të dashurisë që merr. Kejsi i thotë jo birësimit, duke e ditur se motra e tij nuk do ta lejojë kurrë dhe se qentë janë të ndaluar në pallatin e saj. Kur Emily kthehet në shtëpi nga shkolla atë ditë, pasi u ngacmua edhe një herë, ajo zbulon se qenushi është vendosur në çantën e shpinës dhe e quan Clifford. Emily përpiqet të bindë Casey që ta lërë ta mbajë atë dhe ai e lejon atë të mbajë Clifford vetëm për një natë. Një Emily zemërthyer me lot dëshiron që Clifford të jetë i madh dhe i fortë ndërsa lotët i rrjedhin në hundë ndërsa binte në gjumë me të.

Të nesërmen, Emily zgjohet për të kuptuar se Clifford është gjigant në përmasa. Casey gjithashtu mëson për këtë dhe ata të dy përpiqen ta fshehin atë nga mbikëqyrësi i ndërtesës, Packard, ndërsa ai rregullon pjatalarësen. Ata e çojnë te veterineri, duke menduar se ndoshta është i sëmurë, ndërsa përpiqen ta fshehin nga të gjithë. Kjo dështon në mënyrë dramatike pasi instinktet e qenit të Clifford e bëjnë atë të ndjekë dhe të luajë me një burrë në një flluskë të fryrë, duke e parë atë si një lojë të tërheqjes. Kjo tërheq turma të mëdha dhe fjala për ekzistencën e tij përhapet shpejt në internet. Pasi mësuan nga sekretari i veterinerit për mrekullitë e kaluara të Bridwell me kafshët dhe pronarët e tyre, ata planifikojnë të marrin informacion mbi vendndodhjen e tij nga kompjuteri i shkollës private. Ndërsa Emily po merr drekën për Clifford nga kafeteria, Clifford arratiset nga kamioni i Casey, ndërsa Florence përplaset dhe e ngacmon Emily përsëri, vetëm që Clifford të hyjë në kafene dhe të poshtërojë Firencen. Kjo më në fund i jep Emily miqtë që ajo gjithmonë donte.

Zack Tieran, pronari i një kompanie bioteknologjike të quajtur Lyfegro, zbulon Clifford në rrjetet sociale. Ai gënjen policinë se është qeni i tij dhe i detyron ata të kërkojnë për Clifford. Emily-Elizabeth dhe Kejsi dëbohen nga Packard për shkak të Clifford. Pasi u ndoqën nga policia dhe rojet e Lyfegro, ata strehohen në apartamentin luksoz të Owen. Kejsi më pas bën një marrëveshje me Emily-Elizabeth që nëse ata e gjejnë Bridwell dhe marrin këshillën e tij, ai do ta lejojë atë ta mbajë atë. Por nëse ai nuk është në gjendje të ndihmojë, atëherë ata duhet ta dërgojnë atë në Shanghai me varkë. Ata vrapojnë për në spital vetëm për të gjetur shtratin bosh të Bridwell dhe një pacient të ulur pranë tyre, i cili thotë se Bridwell ka vdekur. Clifford më pas dërgohet me një varkë të rregulluar nga babai i Owen, ndërsa Emily-Elizabeth me lot i thotë lamtumirë atij.

Të nesërmen, Clifford kapet në anije dhe dërgohet në Lyfegro. Emily-Elizabeth mëson se Bridwell nuk ka vdekur, por se informacioni që ata morën në spital ishte i rremë. Ata përpiqen të shpëtojnë Clifford nga operimi në Lyfegro, të ndihmuar nga miqtë nga lagjja e tyre. Ata hyjnë në Lyfegro dhe e shpëtojnë Klifordin ndërsa ikin me kamionin e Kejsit me të dhe vrapojnë drejt z. Bridwell ndërsa ndiqen nga policia dhe rojet e sigurisë së Lyfegro. Ata përfundimisht arrijnë z. Bridwell në një karnaval në Manhattan Bridge Park.

Një turmë e madhe mblidhet ndërsa Emily-Elizabeth i kërkon dëshpërimisht zotit Bridwell për të ndihmuar, dhe ai i thotë asaj se e vetmja mënyrë për të zgjidhur problemin e saj është duke qëndruar në këmbë për veten dhe për Clifford dhe se të qenit ndryshe është një dhuratë. Emily-Elizabeth më pas jep një fjalim frymëzues për turmën, duke i shpjeguar të gjithëve se dashuria është më e rëndësishme se çdo gjë dhe ata duhet të injorojnë dallimet e tyre. Megjithatë, Zack ndërhyn dhe detyron policinë të shohë se kush është pronari duke kontrolluar një çip ID që ai kishte vendosur. Përmes pak magjie, çipi identifikon Emily-Elizabeth si pronarin e ligjshëm të Clifford dhe Zack arrestohet për mashtrim dhe vjedhje. E gjithë turma përpiqet të bëjë një foto me Clifford në festë, por më pas Clifford sheh një top tjetër gjigant dhe e ndjek atë me Kejsin papritmas hipur në shpinë.

Emily-Elizabeth, Kejsi dhe nëna e saj pranohen përsëri në apartamentin e tyre nga zoti Packard, Kejsi merr një punë në Scholastic dhe Clifford tani është i dashur nga të gjithë.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Jack Whitehall si Casey Howard, daja i ngathët por me natyrë të mirë i Emily dhe vëllai i vogël i Maggie.
 • Darby Camp si Emily Elizabeth Howard, një vajzë 12 vjeçare e cila duhet ta shpëtoj Clifford nga Lyfegro.
 • Tony Hale si Zack Tieran, pronari i Lyfegro, një kompani gjenetike e cila dëshiron Clifford.
 • Sienna Guillory si Maggie Howard, nëna e Emily Elizabeth dhe motra e madhe e Casey e cila është në një udhëtim pune.
 • David Alan Grier si Packard, mbikëqyrësi i ndërtesës së apartamentit ku jetojnë Emily dhe Maggie.
 • Russell Wong si Yu, babai i Owen.
 • John Cleese si Bridwell, shpëtimtari magjik i kafshëve që i jep Clifford Emily. Ai është emëruar pas krijuesit të personazhit të Clifford, Norman Bridwell.
 • Izaac Wang si Owen Yu, djali nga një apartament tjetër dhe shoku më i mirë i Emily. Ai gjithashtu zbulohet si pronar i T-Bone nga seriali origjinal i animuar i Clifford.
 • Kenan Thompson si veterinar i Clifford.
 • Paul Rodriguez si Sanchez, pronar i Bodega.
 • Russell Peters si Malik
 • Keith Ewell si Z. Jarvis, një njeri të cilit Clifford ia shpëton jetën nga rënia.
 • Mia Ronn si Florence, vajza e populluar në shkollën e Emily e cila e ngacmon atë.
 • Horatio Sanz si Rau
 • Rosie Perez si Lucille
 • Alex Moffat si Albert
 • Jessica Keenan Wynn si Colette
 • Siobhan Fallon Hogan si Petra
 • Ty Jones si Watkins, shef i policisë
 • Bear Allen-Blaine si Znj. Jarvis, avokati besnik i Emily që e ndihmon atë të shpëtojë Clifford nga Lyfegro.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Dylan O'Brien's 'Monster Problems,' 'Clifford' Backed by Paramount, eOne". Variety (në anglisht). 20 qershor 2019. Marrë më 20 qershor 2019.
 2. ^ D'Alessandro, Anthony (20 qershor 2019). "Paramount & eOne Team For 'Clifford The Big Red Dog' & Dylan O'Brien Pic 'Monster Problems'". Deadline (në anglisht). Paramount Pictures and Entertainment One (eOne) will co-finance two upcoming wide theatrical releases
 3. ^ D'Alessandro, Anthony; Tartaglione, Nancy (26 gusht 2021). "'Clifford The Big Red Dog' Showing Up At Paramount CinemaCon Presentation". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 1 shtator 2021.
 4. ^ "Clifford the Big Red Dog - Movie Review" (në anglisht). 20 korrik 2021.
 5. ^ Scott Mendelson (14 nëntor 2021). "Box Box Office: 'Clifford' Earns Doggone Decent $22M Debut". Forbes (në anglisht). Marrë më 14 nëntor 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 6. ^ Clifford the Big Red Dog Box Office Mojo
 7. ^ Wojnar, Zak (29 qershor 2021). "Clifford the Big Red Dog Trailer Brings Beloved Children's Books to Life". Screen Rant (në anglisht).
 8. ^ D'Alessandro, Anthony (23 shtator 2021). "'Clifford The Big Red Dog' Returns To Q4 Release Schedule, Will Go Day & Date In Theaters & On Paramount+". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 23 shtator 2021.
 9. ^ D'Alessandro, Anthony (23 nëntor 2021). "'Clifford The Big Red Dog' Getting Sequel From Paramount". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 23 nëntor 2021.