Clive Barker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Clive Barker (Kliv Barker lindur më 5 tetor 1952) është një dramaturg, romancier, regjisor filmi dhe artist vizual anglez. Barker u bë i njohur në mes të viteve 1980 me një seri tregimesh të shkurtra,të titulluara "Librat e Gjakut", të cilat e bënë atë një shkrimtar kryesor të zhanrit horror. Që atëherë ai ka shkruar shumë romane dhe vepra të tjera, dhe novelat e tija janë përshtatur në filma, veçanërisht seritë "Hellraiser" dhe "Candyman". Ai ishte gjithashtu producent ekzekutiv i filmit fitues të Akademisë "Gods and Monsters".[1]

Pikturat dhe ilustrimet e Barker-it janë paraqitur në galeritë në Shtetet e Bashkuara, si dhe në librat e tij. Ai ka krijuar personazhe dhe seriale origjinale për librat komik, dhe disa nga historitë e tij më të njohura të tmerrit janë paraqitur në seri komike në vazhdim.

Jeta e hërshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barker lindi në Liverpool, djali i Joan Ruby (i lindur Revill), një piktor dhe oficer i mirëqenies shkollore, dhe Leonard Barker, një drejtor personeli për një firmë të marrëdhënieve industriale. [2][3] Ai u shkollua në Shkollën Fillore Dovedale, Shkollën e Mesme të Bankës Quarry dhe Universitetin e Liverpool, ku studioi anglisht dhe Filozofi.[4]

Kur ishte tre vjeç, Barker ishte dëshmitar i shfaqjes ajrore në të cilen parashutisti francez Léo Valentin u hodh në vdekje gjatë një në një në Liverpool. Barker më vonë do të aludonte për Valentin në shumë histori të tijat.[5]

Veprat teatrore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përfshirja e Barker në teatrin drejtpërdrejt filloi kur ishte ende në shkollë me produksione të Voodoo dhe Inferno në 1967. Ai bashkëpunoi në gjashtë shfaqje me Theater Of The Imagination në 1974 dhe dy të tjera që ai ishte shkrimtari i vetëm i, A Clowns 'Sodom and Day Of The Qeni, për Teatrin Mant Pantomime në 1976 dhe 1977. [6]

Ai bashkë-themeloi trupën teatrore avangardë The Dog Company në 1978 me ish shokë të shkollës dhe aktorë të ardhshëm, shumë prej të cilëve do të vazhdonin të bëhen bashkëpunëtorë kryesorë në punën filmike të Barker. Doug Bradley do të merrte rolin portreti të Pinhead në serinë Hellraiser ndërsa Peter Atkins do të shkruante skenarët për tre vazhdimet e para të Hellraiser. [7]Gjatë pesë viteve të ardhshme Barker do të shkruante nëntë drama, shpesh duke shërbyer si regjisor, duke përfshirë disa nga prodhimet e tij më të njohura skenike, Historia e Djallit, Frankenstein Në Dashuri dhe Jeta Sekrete e Karikaturave.[6]


Nga 1982–83, ai krijoi gjithashtu tre shfaqje, përfshirë Crazyface, për Teatrin e Rinisë Cockpit. [6]

Puna e tij teatrore do të mbyllej ndërsa ai zhvendosi përqendrimin në shkrimin e Librave të Gjakut.

Karriera si shkrimtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barker është një autor i tmerrit / fantazisë. Ai filloi të shkruajë tmerr në fillim të karrierës së tij, kryesisht në formën e tregimeve të shkurtra (të mbledhura në Librat e Gjakut 1–6) dhe romanin Faustian The Game Damnation (1985). Më vonë ai lëvizi drejt fantazisë moderne dhe fantazisë urbane me elemente tmerri në Weaveworld (1987), Shfaqja e Madhe dhe e Fshehtë (1989), Imajica (1991) dhe Sacrament (1996).

Kur Librat e Gjakut u botuan për herë të parë në Shtetet e Bashkuara me thasë, Stephen King u citua në kopertinat e librit: "Unë kam parë të ardhmen e tmerrit dhe emri i tij është Clive Barker." [8] Si ndikime në shkrimet e tij, Barker rendit Herman Melville, Edgar Allan Poe, Ray Bradbury, William S. Burroughs, William Blake dhe Jean Cocteau, ndër të tjera. [9]

Ai është shkrimtari i serialit më të shitur Abarat.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë viteve të para të tij si shkrimtar, ai do të punonte herë pas here si një prostitutë mashkull kur shkrimet e tij nuk siguronin të ardhura të mjaftueshme.[10]

Në vitin 2003, Barker mori Çmimin Davidson / Valentini në ceremoninë e 15-të GLAAD Media Awards. [11]

Barker është kritik ndaj fesë së organizuar, por ka shpjeguar se Bibla ndikon në punën e tij dhe shpirtërore. [12] Në një paraqitje të vitit 2003 në Politically Incorrect, Barker madje deklaroi se ai ishte një i krishterë pasi Ann Coulter nënkuptonte se nuk ishte, [13] edhe pse vite më vonë, ai tha se nuk identifikohet si i krishterë përmes Facebook. [14]

Barker tha në një intervistë në internet në dhjetor 2008 (botuar në Mars 2009) se ai kishte polipe në fytin e tij që ishin aq të forta sa një mjek i tha se po merrte dhjetë përqind të ajrit që supozohej të merrte. Ai ka bërë dy operacione për t'i hequr ato dhe beson se zëri i tij rezultues është një përmirësim sesa ishte para operacioneve. Ai tha se nuk kishte kancer dhe ka hequr dorë nga purot.[15]

Në vitin 2012, Barker hyri në koma për disa ditë pasi kishte kontraktuar sindromën e shokut toksik, e shkaktuar nga një vizitë te dentisti i cili shkarkoi një sasi bakteresh helmuese në rrjedhën e tij të gjakut, pothuajse duke i marrë jetën e tij. [16] Duke kuptuar se mund t’i kishte mbetur vetëm një kohë e shkurtër për të jetuar, ai vendosi të vendosë shqetësimet e tij personale për botën dhe shoqërinë në romanin e ardhshëm Deep Hill, për të cilin ai më pas mendoi se mund të ishte libri i tij i fundit. [17]

Që nga viti 2015, ai është anëtar i bordit të këshilltarëve për Hollywood Horror Museum. [18]

Marrëdhëniet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa dilte në emisionin e thirrjes në radio Loveline më 20 gusht 1996, Barker deklaroi se gjatë adoleshencës së tij ai kishte disa marrëdhënie me gra të moshuara, por arriti të identifikonte veten si homoseksual nga 18 ose 19 vjeç. [19] Marrëdhënia e tij me John Gregson zgjati nga 1975 deri në 1986.

Ai më vonë kaloi 13 vjet me fotografin David Armstrong, i përshkruar si burri i tij në hyrjen në Canyon Coldheart; ata u ndanë në vitin 2009.

Karriera filmike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barker shkroi skenarët për Underworld (1985) dhe Rawhead Rex (1986), të dy me regji të George Pavlou. I pakënaqur nga mënyra se si u trajtua materiali i tij, ai kaloi në regji me Hellraiser (1987), bazuar në romanin e tij Zemra e Hellbound. Pas filmit të tij Nightbreed (1990), Barker u kthye për të shkruar dhe drejtuar Lord of Illusions (1995). Tregimi i shkurtër "Të Ndaluarit", nga Librat e Barkerit të Gjakut, siguroi bazën për filmin Candyman të vitit 1992 dhe dy vazhdimet e tij. Barker ishte një producent ekzekutiv i filmit Gods and Monsters (1998), i cili mori vlerësime të mëdha nga kritikët. Ai kishte qenë duke punuar në një seri adaptimesh filmike të librave të tij Kuintet Abarat nën menaxhimin e Kompanisë Walt Disney [20], por për shkak të ndryshimeve krijuese, projekti u anulua. [21]

Në 2005, Barker dhe prodhuesi i filmit horror Jorge Saralegui krijuan kompaninë e prodhimit të filmit Midnight Picture Show me qëllimin për të prodhuar dy filma horror në vit. [22]

Në tetor 2006, Barker njoftoi përmes faqes së tij të internetit se do të shkruante skenarin për një xhirim të ardhshëm të filmit origjinal Hellraiser. [23] [24] Ai është duke zhvilluar një film bazuar në linjën e tij të lodrave të Tortured Souls nga McFarlane Toys.

Karriera në TV[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në maj të vitit 2015, Variety raportoi se Clive Barker po zhvillonte një adaptim në seri televizive të krepipastave të ndryshme në partneritet me Warner Brothers, që do të quhej Creepypastas i Clive Barker, një hark tipar bazuar në Slender Man dhe Ben Drowned. [25] Në Prill 2020, HBO u njoftua se do të zhvillonte një seri televizive Hellraiser që do të shërbente si "një vazhdim dhe zgjerim i ngritur" i mitologjisë së tij me Mark Verheiden dhe Michael Dougherty duke shkruar serialin dhe David Gordon Green duke drejtuar disa episode, të tre do të jenë gjithashtu ekzekutiv duke prodhuar serinë me Danny McBride, Jody Hill, Brandon James dhe Roy Lee të Vertigo Entertainment. [26]

Arti pamor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barker është një artist vizual i frytshëm, shpesh duke ilustruar librat e tij. Pikturat e tij janë parë së pari në kopertinat e revistës së tij zyrtare të tifozëve, Dread, botuar nga Fantaco në fillim të viteve '90; në kopertinat e koleksioneve të dramave të tij, Mishërimet (1995) dhe Format e Qiellit (1996); dhe në shtypjen e dytë të botimeve origjinale britanike të serisë së tij Librat e gjakut. Barker gjithashtu siguroi veprat artistike për romanin e tij të ri për të rritur The Thief of Always dhe për serinë Abarat. Veprat e tij artistike janë ekspozuar në Bert Green Fine Art në Los Angeles dhe Chicago, në Galerinë Bess Cutler në New York dhe La Luz De Jesus në Los Angeles. Shumë nga skicat dhe pikturat e tij mund të gjenden në koleksionin Clive Barker, Illustrator, botuar në 1990 nga Arcane / Eclipse Books, dhe në Vizionet e Parajsës dhe Ferrit, botuar në 2005 nga Rizzoli Books.

Ai punoi në lojën horror video Clive Barker's Undying, duke siguruar zërin për personazhin Ambrose. Undying u zhvillua nga DreamWorks Interactive dhe u lansua në 2001. Ai punoi në Jericho të Clive Barker's për Codemasters, i cili u publikua në fund të 2007.


Barker krijoi modelet e kostumeve të Halloween për Maskimet e Maskimit.[27][28]

Rreth 150 vepra arti nga Barker u përdorën në setin e Akademisë së Arteve të Padukshme për serinë televizive Netflix Chilling Adventures of Sabrina.[29]

Libra komikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barker publikoi ngulitjen e tij Razorline përmes Marvel Comics në 1993.

Përshtatjet dhe spin-offet e tmerrshme të Barker-it në komike përfshijnë seritë Marvel / Epic Comics Hellraiser, Nightbreed, Pinhead, The Harrowers, Book of the Damned dhe Jihad; Seritë dhe romanet grafikë të Eclipse Books Tapping The Vein, Dread, Son of Celluloid, Revelations The Life of Death, Rawhead Rex and The Yattering and Jack, dhe Dark Horse Comics 'Primal, ndër të tjera. Barker shërbeu si konsulent dhe shkroi botime të librit komik të antologjisë Hellraiser.

Në vitin 2005, IDW publikoi një adaptim me tre çështje të romanit fantastik të fëmijëve të Barker The Thief of Always, shkruar dhe pikturuar nga Kris Oprisko dhe Gabriel Hernandez. IDW po boton një adaptim me 12 botime të romanit Barker The Great and Secret Show.

Në Dhjetor 2007, Chris Ryall dhe Clive Barker njoftuan një bashkëpunim të ardhshëm të një serie origjinale të librave komik, Torakator, që do të botohet nga IDW. [30]

Në tetor 2009, IDW botoi Seduth, të shkruar nga Barker. Vepra u lançua me tre kopertina të ndryshme.[31]

Në vitin 2011, Boom! Studios filloi botimin e një serie origjinale të librave komikë Hellraiser

Në vitin 2013, Boom! Studios njoftoi Dhjatën Tjetër, historinë e parë origjinale nga Barker që u botua në formatin e librit komik.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Novela[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Damnation Game (1985)
 • Hellraiser series:
  1. The Hellbound Heart (1986)
  2. The Scarlet Gospels (2015)
  3. Hellraiser: The Toll (2018)[32][33] (story only)
 • Weaveworld (1987)
 • Cabal (1988)
 • Books of the Art series:
  1. The Great and Secret Show (1989)
  2. Everville (1994)
 • Imajica (1991)
 • The Thief of Always (1992)
 • Sacrament (1996)
 • Galilee (1998)
 • Coldheart Canyon (2001)
 • Tortured Souls (2001). Novelette starring the characters of the series of first six action figures of Tortured Souls. In 2015 it was published with title Tortured Souls: The Legend of Primordium.
 • The Books of Abarat:
  1. Abarat (2002)
  2. Days of Magic, Nights of War (2004)
  3. Absolute Midnight (2011)
 • The Infernal Parade (2004). Novelette detailing the backstories of the characters of the series of six action figures of The Infernal Parade. In 2017 it was published with title Infernal Parade.
 • Mister B. Gone (2007)
 • Mr. Maximillian Bacchus And His Travelling Circus (2009)
 • The Scarlet Gospels (2015)
 • Deep Hill (TBA)

Përmbledhje novelash[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Books of Blood (1984–1985)
 • The Essential Clive Barker: Selected Fiction (2000). Contains more than seventy excerpts from novels and plays and four full-length short stories.
 • Tonight, Again: Tales of Love, Lust and Everything in Between (2015). Contains 32 short stories.

Drama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • A Clowns' Sodom (The Mute Pantomime Theatre, 1976)
 • Day of the Dog (The Mute Pantomime Theatre, 1977)
 • The Sack (The Dog Company, 1978)
 • The Magician (The Dog Company, 1978)
 • Dog (The Dog Company, 1979)
 • Nightlives (The Dog Company, 1979)
 • History of the Devil (The Dog Company, 1980)
 • Dangerous World (The Dog Company, 1981)
 • Paradise Street (The Dog Company, 1981)
 • Frankenstein in Love (The Dog Company, 1982)
 • The Secret Life of Cartoons (The Dog Company, 1982)
 • Crazyface (Cockpit Youth Theatre, 1982)
 • Subtle Bodies (Cockpit Youth Theatre, 1983)
 • Colossus (Cockpit Youth Theatre, 1983)

Koleksione

 • Incarnations: Three Plays (1995)
 • Forms of Heaven: Three Plays (1996)

Vepra jo fiktive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Art

 • Clive Barker, Illustrator series:
  1. Clive Barker, Illustrator (1990)
  2. Illustrator II: The Art of Clive Barker (1992)
 • Visions of Heaven and Hell (2005)
 • Clive Barker: Imaginer series:
  1. Clive Barker: Imaginer Volume 1 (2014)
  2. Clive Barker: Imaginer Volume 2 (2015)
  3. Clive Barker: Imaginer Volume 3 (2016)
  4. Clive Barker: Imaginer Volume 4 (2017)
  5. Clive Barker: Imaginer Volume 5 (2018)
  6. Clive Barker: Imaginer Volume 6 (2018)
  7. Clive Barker: Imaginer Volume 7 (2020)
  8. Clive Barker: Imaginer Volume 8 (2020)
Ese
 • The Painter, the Creature and the Father of Lies (2011)

Lodra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Tortured Souls (2001–2002). Series of 12 action figures (six designed in 2001 and six in 2002) and a novelette starring the characters of the first six action figures
 • The Infernal Parade (2004) Co-created with Todd McFarlane, series of six action figures and a novelette detailing the backstories of the characters.

Video lojera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Clive Barker's Nightbreed: The Action Game (1990)
 • Clive Barker's Nightbreed: The Interactive Movie (1990)
 • Clive Barker's Undying (2001)
 • Clive Barker's Demonik (cancelled 2006) [34]
 • Clive Barker's Jericho (2007)

Studime kritike të veprave ë Barker[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Smith, Andrew. "Worlds that Creep upon You: Postmodern Illusions in the Work of Clive Barker." In Clive Bloom, ed, Creepers: British Horror and Fantasy in the Twentieth Century. London and Boulder CO: Pluto Press, 1993, pp. 176–86.

Suzanne J. Barbieri, Clive Barker : Mythmaker for the Millennium. Stockport:British Fantasy Society, 1994,  ISBN 0952415305.

Gary Hoppenstand, Clive Barker's short stories : imagination as metaphor in the Books of blood and other works. (With a foreword by Clive Barker). Jefferson, N.C. : McFarland, 1994,  ISBN 0899509843.

Linda Badley, Writing Horror and The Body : the fiction of Stephen King, Clive Barker, and Anne Rice. London : Greenwood Press, 1996,  ISBN 0313297169.

Chris Morgan, "Barker, Clive", in David Pringle, ed., St. James Guide to Horror, Ghost and Gothic Writers. London: St. James Press, 1998,  ISBN 1558622063

S. T. Joshi, The Modern Weird Tale Jefferson, N.C.; London : McFarland, 2001,  ISBN 078640986X.

Douglas E. Winter, Clive Barker: The Dark Fantastic New York: Harper, 2002,  ISBN 0066213924.

Edwin F. Casebeer, "Clive Barker (1952- )" in: Darren Harris-Fain (ed.) British Fantasy and Science Fiction Writers Since 1960. Farmington Hills, MI: Thomson/Gale, 2002,  ISBN 0787660051.

K. A. Laity, "Clive Barker" in: Richard Bleiler, ed. Supernatural Fiction Writers: Contemporary Fantasy and Horror. New York: Thomson/Gale, 2003,  ISBN 0684312506.

Sorcha Ní Fhlainn, (Ed.) Clive Barker - Dark imaginer. Manchester: Manchester University Press, 2017. 280pp.  ISBN 9780719096921.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Cenobite
 • Lemarchand's box
 • List of horror fiction writers
 • Splatterpunk

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Inkpot Award

"Clive Barker Biography". Filmreference.com. Retrieved 30 October 2014.

[1] Archived 4 June 2011 at the Wayback Machine

Jamie Bowman (19 May 2015). "As Clive Barker returns here's eight other Merseyside sci fi, fantasy and horror writers who have thrilled readers worldwide". liverpoolecho.

Abrams, Michael (2006). Birdmen, Batmen, and Skyflyers: Wingsuits and the Pioneers Who Flew in Them, Fell in Them, and Perfected Them. New York: Harmony Books. pp. 131–132. ISBN 978-1-4000-5491-6.

"The Official Clive Barker Website - Revelations - Theatre". www.clivebarker.info. Retrieved 12 November 2019.

Cardin, Matt (21 September 2017). Horror Literature through History: An Encyclopedia of the Stories that Speak to Our Deepest Fears [2 volumes]. ABC-CLIO. ISBN 9781440842023.

"The Official Clive Barker Resource : Revelations - News Stephen King Award - Speech". Clivebarker.info. Retrieved 30 October 2014.

"Influences". Clive Barker Revelations. Retrieved 27 November 2011.

Q&A: ‘Hellraiser’ Author Clive Barker on Almost Dying, Hustling, and Killing Pinhead

"Publications". GLAAD. Archived from the original on 13 December 2003. Retrieved 30 October 2014.

"The Official Clive Barker Website - Spirituality". Clivebarker.info. Retrieved 30 October 2014.

Presenter: Bill Maher (25 April 2003). "Season 1, Episode 10". Politically Incorrect. Fairfax District, Los Angeles. 60 minutes in. HBO. CBS Television City.

"Clive Barker". www.facebook.com. Retrieved 15 November 2017.

"Art and the Artist: An Interview with Clive Barker". Strange Horizons. March 2009. Archived from the original on 3 January 2010.

"Clive Barker recovering from 'near fatal' case of toxic shock syndrome". EW.com. Retrieved 24 August 2019.

"The Official Clive Barker Website - Revelations Interview 33". www.clivebarker.info.

Barkan, Jonathan (14 September 2015). "Top Horror Masterminds Creating "The Hollywood Horror Museum"". Bloody Disgusting. Retrieved 22 May 2019.

"Clive Barker". Classic Loveline. Episode 233. Los Angeles, California, United States. 20 August 1996. KROQ-FM. Retrieved 23 August 2014.

Green, Willow (16 April 2000). "Clive Barker goes Disney". EmpireOnline.

"Clive Barker and Disney part ways". TheDisneyBlog. 11 September 2006.

"Clive Barker to form Midnight Picture Show". Advocate.com. Retrieved 30 October 2014.

"The Official Clive Barker Website - Revelations Interview 15". Clivebarker.info. Archived from the original on 18 May 2007. Retrieved 30 October 2014.

[2] Archived 22 February 2008 at the Wayback Machine

Spangler, Todd (4 May 2015). "NewFronts 2015: Machinima Announces 'RoboCop,' Clive Barker and Other Series". Variety. Retrieved 24 October 2019.

Throne, Will (27 April 2020). "'Hellraiser' Series in Development at HBO". The Hollywood Reporter. Retrieved 27 April 2020.

"Dress Up Like Clive Barker's Nightmares". Dreadcentral.com. Retrieved 30 October 2014.

"Clive Barkers Enters the 'Dark Bazaar' with JAKKS Pacific". Bloody-disgusting.com. Retrieved 30 October 2014.

"Chilling Adventures of Sabrina production designer on creating the terrifying occult world of Greendale- Entertainment News, Firstpost". Firstpost. 19 November 2018. Retrieved 7 April 2019.

[3] Archived 29 February 2012 at the Wayback Machine

[4] Archived 15 August 2014 at the Wayback Machine

""Hellraiser: The Toll" by Mark Miller [Review]". CliveBarkerCast. Retrieved 2 December 2017.

"Hellraiser: The Toll". Subterranean Press. Archived from the original on 19 November 2017. Retrieved 2 December 2017.

Gronli, Jonathan. "What Happened To: Clive Barker's Demonik". Technology Tell. Retrieved 31 October 2016.

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Official website
 • Clive Barker tek IMDb
 • Clive Barker at the BFI's Screenonline
 • Clive Barker at AllMovie
 • Clive Barker at the Internet Speculative Fiction Database
 • Clive Barker Arkivuar 11 shtator 2012 tek Wayback Machine at ComicBookDB.com
 • WorldCat entry
 • Clive Barker at Library of Congress Authorities — with 50 catalogue records
 1. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 2. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 3. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 4. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 5. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 6. ^ a b c "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 7. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 8. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 9. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 10. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 11. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 12. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 13. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 14. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 15. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 16. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 17. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 18. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 19. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 20. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 21. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 22. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 23. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 24. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 25. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 26. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 27. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 28. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 29. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 30. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 31. ^ "Clive Barker". Wikipedia (në anglisht). 2020-09-14.
 32. ^ ""Hellraiser: The Toll" by Mark Miller [Review]". CliveBarkerCast (në anglisht). Marrë më 2 dhjetor 2017.
 33. ^ "Hellraiser: The Toll". Subterranean Press. Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2017. Marrë më 2 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Gronli, Jonathan. "What Happened To: Clive Barker's Demonik". Technology Tell (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2016. Marrë më 31 tetor 2016.