Cres

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cres
—  Qytet  —
Pamje nga Cres

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Primorje-Gorski Kotar
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44.96°0′0″V 14.41°0′0″L / 44.96000°V 14.41000°L / 44.96000; 14.41000 (Cres)Koordinatat: 44.96°0′0″V 14.41°0′0″L / 44.96000°V 14.41000°L / 44.96000; 14.41000 (Cres)
Popullsia 2.275 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Cres is located in Kroacia
Cres
Cres

Cres (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Primorje-Gorski KotarKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2275 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2281 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2333 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.26%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Cres – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Primorje-Gorski Kotar