Crikvenica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Crikvenica
—  Qytet  —
Pamje nga Crikvenica

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Primorje-Gorski Kotar
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.18°0′0″V 14.69°0′0″L / 45.18000°V 14.69000°L / 45.18000; 14.69000 (Crikvenica)Koordinatat: 45.18°0′0″V 14.69°0′0″L / 45.18000°V 14.69000°L / 45.18000; 14.69000 (Crikvenica)
Popullsia 6.855 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Crikvenica is located in Kroacia
Crikvenica
Crikvenica

Crikvenica (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Primorje-Gorski KotarKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 6855 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 6880 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 7121 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.36%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Primorje-Gorski Kotar