Cristian Martínez Alejo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cristian Martínez
Andorra national football team - Cristian Martínez (001).jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëCristian Martínez Alejo
Data e lindjes (1989-10-16) 16 Tetor 1989 (30 vjeç)
Vendi i lindjesAndorra la Vella, Andorrë
PozicioniAnësor i djathtë
Informacionet për klubin
Klubi aktualFC Santa Coloma
Numri16
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2009–2013FC Andorra134(76)
2013–2014Lusitanos18(9)
2014–2016FC Santa Coloma36(31)
2016-FC Andorra62(25)
Ekipi kombëtar
2009–Andorra51(3)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 11 January 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 11 January 2019

Cristian Martínez Alejo (lindur më 16 Tetor 1989) është një futbollist andorras i cili luan me klubin andorras FC Santa Coloma dhe me kombëtaren andorrase si anësor i djathtë.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Andorra la Vella,[1] Martínez bëri debutimin e tij si profesionist me FC Andorrën në vitin 2009, duke bërë edhe debutimin e tij ndërkombëtar në të njëjtin vit. Ai gjithashtu ka përfaqsuar Andorrën edhe në skuadrat e moshave, duke luajtur me ekipet nën-17, -19 dhe -21.

Martinez shënoi një gol kundër Irlandëskualifikueset e UEFA Euro 2012.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Un any de somni per al Kiki (Spanjisht)
  2. ^ "Republic of Ireland 3–1 Andorra" [Republika e Irlandës 3–1 Andorra] (në anglisht). BBC Sport. 7 shtator 2010. Marrë më 20 mars 2011.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]