Hotel "Dajti"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Dajti (hotel))
Shko te: navigacion, kërko
Hotel Dajti
Hotel Dajti.jpg
Pamje nga Hotel Dajti
Vendndodhja: Tiranë
Statusi: E kompletuar
Ndërtuar: 1939–1941
Lartësia: 15 m
Numri i kateve: 4 kate
Arkitekti: Gherardo Bosio

Hotel "Dajti" ka qënë një nga hotelet më të hershëm dhe luksozë të qytetit të Tiranës. Godina e Hotelit ndodhet në krah të majtë bulevardit "Dëshmorët e Kombit", shëtitorja kryesore e kryeqytetit.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

I projektuar nga arkitektë Italianë me famë, si Gherardo Bosio dhe i pajisur me mobilim të dizajnuar në detaje nga Gio Ponti (që konsiderohet si babai i dizajnit modern evropian), për shumë vite Grand Hotel Dajti cilësohej si hoteli më luksoz dhe modern i Gadishullit të Ballkanit.

Hotel Dajti është vlerësuar si një nga simbolet e turizmit shqiptar, veçanërisht përpara viteve '90-të, kur ai ishte ndalesa kryesore e të huajve që vizitonin Shqipërinë.

Deri në vitin 1995, ndërmarrja Hotel "Dajti" ka qenë lider në fushën e hotelerisë dhe ka rezultuar me bilance mjaft pozitive.

Në maj të vitit 2010 u fol për blerje nga Banka e Shqipërisë e godinës së ish-Hotel Dajtit për 50 milion Euro, gjë që u vërtetua pak më pas.

Facilitete[redakto | redakto tekstin burimor]

Në kohën e ndërtimit, Grand Hotel Dajti vlerësohej për arkitekturën e tij unike. Ai kishte 85 dhoma, 124 shtretër, Restorant, Sallë Balloje dhe ambiente për Konferenca.

Sipërfaqja e përgjithshme e territorit në të cilin është vendosur godina e ish-Hotel Dajtit është 8760 metra katror, ndërsa sipërfaqja nën objekt është 10240 metra katror.

Koordinatat: 41°19′29″N 19°49′11″E / 41.32472°N 19.81972°E / 41.32472; 19.81972