Dal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dalj
—  Qytet  —
Pamje nga Dal

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Osijek-Baranja
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.49°0′0″V 18.98°0′0″L / 45.49000°V 18.98000°L / 45.49000; 18.98000 (Dalj)Koordinatat: 45.49°0′0″V 18.98°0′0″L / 45.49000°V 18.98000°L / 45.49000; 18.98000 (Dalj)
Popullsia 3.887 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Dalj is located in Kroacia
Dalj
Dalj

Dalj (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Osijek-BaranjaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 3887 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 3952 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 4689 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.64%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Dalj – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1 at line 2569: attempt to call global 'set_error' (a nil value).

Stampa:Zhupania Osijek-Baranja