Dango

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mitarashi dango

Dango (Japonisht: 団子) është një brumë japonez dhe i ëmbël i bërë nga mochiko (miell orizi),[1] i lidhur me mochi. Shpesh shërbehet me çaj të gjelbërt. Dango hahet gjatë gjithë vitit, por varietetet e ndryshme tradicionalisht hahen në stinët e dhëna. Tre deri në pesë dango shpesh shërbehen në një hell.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sasaki, S.; McCabe, S.; Iwasaki, S. (2002). Chado: The Way of Tea. C. E. Tuttle. fq. 461. ISBN 978-0-8048-3272-4. Marrë më 5 nëntor 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)