Mochi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tortë orizi Kirimochi ose Kakumochi

Mochi (Japonisht: 餅, もち) është një tortë orizi japoneze, e bërë nga mochigome, një oriz glutinoze me grurë të shkurtër, dhe nganjëherë përbërës të tjerë si uji, sheqeri dhe amidon misri. Orizi hidhet në paste dhe formulohet në formën e dëshiruar. Në Japoni është bërë tradicionalisht në një ceremoni të quajtur mochitsuki.[1] Ndërsa hahet edhe gjatë gjithë vitit, mochi është një ushqim tradicional për Vitin e Ri Japonez dhe zakonisht shitet dhe hahet gjatë asaj kohe.

Mochi është një ushqim shumëkomponent i përbërë nga polisakaridet, lipidet, proteina dhe ujë. Mochi ka një strukturë heterogjene të gelit amilopektinë, kokrrave të amidonit dhe flluskave të ajrit.[2] Kjo oriz karakterizohet nga niveli i saj i ulët i amidonit së amilozës, dhe rrjedh nga orizet japonica me grurë të shkurtër ose të mesëm. Përqendrimi proteinik i orizit është më i lartë se ai i orizit me kokrrizë normale, dhe të dy ndryshojnë gjithashtu në përmbajtjen e amilozës. Në orizin mochi, përmbajtja e amilozës është e papërfillshme, dhe niveli i amilopektinës është i lartë, gjë që rezulton në konsistencën e tij me gel.[3]

Mochi është i ngjashëm me dangon, por bëhet duke përdorur kokrra të grumbulluara të paprekur orizi, ndërsa dango është bërë nga mielli i orizit.

Historia dhe origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Procesi i goditjes së bërjes së mochi ka origjinën nga Kina, ku orizi glutinoz është rritur dhe përdorur për mijëra vjet. Një numër fisesh kineze aborigjen e kanë përdorur këtë proces si pjesë të traditave të tyre.[4] Në folklor, ceremonia e parë e mochitsuki ndodhi pasi Kami thuhet se ka zbritur në Tokë, e cila ishte pas lindjes së kultivimit të orizit në Yamato gjatë periudhës Yayoi. Orizi i kuq ishte varianti origjinal i përdorur në prodhimin e mochi. Në këtë kohë, ajo ishte ngrënë ekskluzivisht nga perandori dhe fisnikët për shkak të statusit të tij si një ogur i fatit të mirë. Gjatë periudhës Heian (794–1192), mochi u përdor si një "ushqim për perënditë" dhe në ofertat fetare në ritualet Shinto të kryera nga aristokratët. Përveç fatit të përgjithshëm, mochi njihej gjithashtu si një hajmali për martesa të lumtura.

Llogaritë e para të regjistruara të mochi që përdoren si pjesë e festimeve të Vitit të Ri janë nga periudha Heian. Fisnikët e gjykatës perandorake besuan se fijet e gjata të mochi të freskëta simbolizonin jetën e gjatë dhe mirëqenien, ndërsa mochi i tharë ndihmonte në forcimin e dhëmbëve të dikujt. Tregime për të mund të gjenden edhe në romanin më të vjetër japonez, Përralla e Genji.[5]

Mochi vazhdon të jetë një nga ushqimet tradicionale që hahet rreth Vitit të Ri Japonez, pasi ajo shitet dhe konsumohet me bollëk rreth kësaj kohe. Një lloj i veçantë, i quajtur kagami mochi (pasqyrë mochi), vendoset në altarët e familjes më 28 dhjetor të çdo viti. Kagami mochi përbëhet nga dy sfera mochi të grumbulluara në majë të njëra-tjetrës, në krye me një portokall (daidai). Me këtë rast, që u praktikua fillimisht nga samurai, torta e rrumbullakët të orizit të kagami mochi do të prishet, duke simbolizuar kështu hapjen e pasqyrës dhe përfundimin e festimeve të Vitit të Ri.[6]

Specialitet sezonale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti i Ri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kagami mochi është një dekoratë e Vitit të Ri, e cila thehet dhe hahet tradicionalisht në një ritual të quajtur kagami biraki (hapja e pasqyrës).
 • Zōni është një supë që përmban tortë orizi. Kjo hahet edhe në ditën e Vitit të Ri. Përveç mochi, zōni përmban perime të tilla si taro, karrota, kriptotena dhe kamaboko me ngjyrë të kuqe dhe të bardhë.
 • Kinako mochi është bërë tradicionalisht në ditën e Vitit të Ri si një emblemë fati. Ky stil i përgatitjes së mochi përfshin pjekjen e mochi mbi një zjarr ose sobë, pastaj zhytjen e tij në ujë, duke e veshur përfundimisht me sheqer dhe kinako (miell soje).

Koha e pranverës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lulja e qershisë (sakura), është një simbol i Japonisë dhe nënkupton fillimin e pranverës së plotë. Sakuramochi është një mochi me ngjyrë rozë që rrethon anko të ëmbël dhe i mbështjellë në një gjethe të ëmbël të qershisë të kripur; kjo pjatë zakonisht bëhet gjatë pranverës.[7]

Dita e Fëmijëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dita e Fëmijëve në Japoni festohet më 5 maj. Në këtë ditë, japonezët promovojnë lumturinë dhe mirëqenien e fëmijëve. Kashiwa mochi dhe chimaki bëhen posaçërisht për këtë festë.[7] Kashiwa mochi është mochi i bardhë që rrethon një anko të ëmbël që mbush me një gjethe lisi Kashiwa të mbështjellë rreth tij.[7] Chimaki është një variacion i një dangoje të mbështjellë me gjethe bambuje.[7]

Dita e vajzave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hishi mochi në Ditën e Vajzave

Hishi mochi është një ëmbëlsirë ceremoniale e prezantuar si një sakrificë rituale në ditët që çojnë deri në Hinamatsuri ose "Dita e Vajzave" në Japoni. Hishi mochi është mochi në formë romboid me shtresa të kuqe, jeshile dhe të bardhë. Të tre shtresat janë ngjyrosur me lule jasemini, gështenje uji dhe mugwort.

Përgatitja tradicionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mochi i freskët duke u rrahur

Tradicionalisht, mochi bëhej nga orizi i plotë, në një proces intensiv pune. Ceremonia tradicionale e rrahjes së mochi në Japoni është mochitsuki:

 1. Orizi glutinoz i lëmuar ngjyhet gjatë natës dhe avullohet.
 2. Orizi i gatuar në avull pjeket dhe grumbullohet me çekiç druri (kine) në një havan tradicional (usu).[8] Puna përfshin dy persona, një rreh dhe tjetri duke e kthyer dhe lagur mochin.[9] Ata duhet të mbajnë një ritëm të qëndrueshëm ose ata mund të dëmtojnë aksidentalisht njëri-tjetrin me kine të rëndë.
 3. Masa ngjitëse është prerë ose formuar në forma, për shembull sfera.[9]

Përgatitja moderne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mochi përgatitet nga një miell orizi i ëmbël (mochiko). Mielli përzihet me ujë dhe gatuhet në sobë ose në mikrovalë derisa të formojë një masë ngjitëse, të errët dhe të bardhë.[10] Ky proces kryhet dy herë, dhe masa nxitet në mes[11] derisa të bëhet e lakueshme dhe pak transparente.[12]

Orizi i gatuar duke u rrahur automatikisht me makinën moderne shtëpiake
Duke bërë mochi me pajisje moderne

Me pajisje moderne, mochi mund të bëhet në shtëpi, me teknologjinë që automatizon rrahjen e mundimshëm[11] dhe ofrojnë një hapësirë të përshtatshme ku mund të kontrollohet mjedisi i brumit.

Në përgjithësi, dy lloje makinerish përdoren për prodhimin e mochi në një linjë montimi. Njëra makinë përgatit brumin, ndërsa tjetra formon brumin në forma të qëndrueshme, të paplotësuara ose me mbushje. Lloji i parë i makinës kontrollon temperaturën në të cilën orizi xhelatinizohet. Një studim zbuloi se një temperaturë prej 62 ° C korrespondon me xhelatinizimin e mochi. Kur temperatura bie nën 62 ° C, forcimi ishte shumë i ngadaltë. Është konkluduar se një temperaturë përpunimi nën 62 ° C ishte e papërshtatshme për përgatitjen e brumit.[13]

Procesi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mochi është një variacion i një torte orizi me kalori të ulët dhe me pak yndyrë. Torta ka dy lëndë të para thelbësore, oriz dhe ujë. Oriz i ngjitshëm, qoftë kafe apo e bardhë, është më e mira për bërjen e mochit, pasi varietetet me drithëra të gjata nuk do të zgjerohen në mënyrë të përsosur. Uji është thelbësor në fazat e para të përgatitjes. Shtesat të tjerë si kripa dhe erëza të tjera dhe aromatizues janë të rëndësishëm për sa i përket vlerës dhe shijes ushqyese. Sidoqoftë, shtesat mund të shkaktojnë prishje të masës, kështu që nuk duhet të shtohen në oriz para se të formohet torta. Torta duhet të jetë avull (në vend se të zier) derisa të fitojë një cilësi të qetë dhe elastike. Topat e orizit rrafshohen, prerë në copa ose formohen në rrathë.[9] Makineritë për prodhimin në masë janë një investim jashtëzakonisht i shtrenjtë, dhe produkti duhet të ketë lagështinë e duhur, për t'u bërë thirrje konsumatorëve.

Ruajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ruajtja më e mirë për mochin është ftohja për një periudhë të shkurtër ruajtjeje. Për ruajtjen e grupeve më të mëdha për një kohë të zgjatur, rekomandohet ngrirja. Metoda më e mirë për ngrirje përfshin mbështjelljen e secilës tortë mochi fort në një qese plastike të mbyllur. Megjithëse mochi mund të mbahet në frigorifer për gati një vit, mochi i ngrirë mund të humbasë aromën dhe butësinë ose të digjet në frigorifer.

Rrezikshmëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mochi është ngjitëse dhe duhet përtypet mirë përpara se të gëlltitet. Kushdo që nuk din të përtyp siç duhet, si fëmijët ose pleqët, bëhet e vështirë për ta të hahet.[14] Sipas Departamentit të Zjarrit në Tokjo i cili i përgjigjet rasteve të mbytjes, mochi dërgon më shumë se 100 njerëz në spital çdo vit vetëm në Tokjo. Midis viteve 2006 dhe 2009, 18 njerëz vdiqën nga mbytja në mochi në kryeqytetin japonez, sipas departamentit të zjarrit të qytetit. Në vitin 2011, media japoneze raportoi tetë vdekje të lidhura me mochin në Tokjo në janar.

Çdo vit, autoritetet japoneze paralajmërojnë njerëzit të prerë mochi në copa të vogla para se ta hanë. Departamenti i Zjarrit në Tokjo madje ka një faqe në internet që ofron këshilla se si të ndihmojë dikë që të shmanget nga mbytja në mochi.[15]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Mochitsuki: A New Year's Tradition" (në anglisht). Muzeu Kombëtar Japonez Amerikan.
 2. ^ Isono, Yoshinobu; Emiko Okamura; Teruo Fujimoto (1990). "Linear Viscoelastic Properties and Tissue Structures of Mochi Cake". Agric. Biol. Chem. (në anglisht). 54 (11): 2941–2947. doi:10.1271/bbb1961.54.2941.
 3. ^ Bean, M.M; Esser, C.A.; Nishita, K.D. (1984). "Some Physiochemical and Food Application Characteristics of California Waxy Rice Varieties". Cereal Chemists (në anglisht). 61 (6): 475–479.
 4. ^ "打糍粑迎新年". Laifeng (në japonisht). Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2019. Marrë më 6 shkurt 2019.
 5. ^ Itoh, Makiko (30 dhjetor 2011). "Rice takes prized, symbolic yearend form". The Japan Times Online (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2016. Marrë më 16 shkurt 2016.
 6. ^ Caile, Christopher. "Kagami Biraki: Renewing the Spirit". Fighting Arts (në anglisht). Marrë më 27 shkurt 2016.
 7. ^ a b c d "Japanese confectionery". Travel Around Japan (në anglisht). Marrë më 10 mars 2016.
 8. ^ Okita, Yoko (2015). "Mochitsuki-An International Student Exchange Event Between Juntendo University and Tokyo Medical and Dental University" (në anglisht) – nëpërmjet Juntendo University.
 9. ^ a b c "Processing Rice's Treasures - The Japanese Table - Food Forum Previous Editions - Food Forum - Kikkoman Corporation". www.kikkoman.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2016. Marrë më 2016-03-18.
 10. ^ "Not-So-Stressful Microwave Mochi" (në anglisht). The Fatty Reader. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2013. Marrë më 25 korrik 2020.
 11. ^ a b "Mochi Making Then and Now". www.discovernikkei.org (në anglisht). Marrë më 2016-03-18.
 12. ^ Itoh, Makiko, "Rice takes prized, symbolic yearend form Arkivuar 17 janar 2013 tek Wayback Machine", The Japan Times.
 13. ^ Matsue, Yuji; Uchimura, Yosuke; Sato, Hirokazu (2008). "Estimation of Hardening Speed of "Mochi" of Glutinous Rice from the Gelatinization Temperature, an Amylographic Characteristic, and the Correlation of the Hardening Speed with Gelatinization Temperature and Air Temperature During the Ripening Period(Quality and Processing)". Japanese Journal of Crop Science (në anglisht). 71: 57–61. doi:10.1626/jcs.71.57.
 14. ^ "Delicious but deadly mochi: The Japanese rice cakes that kill" (në anglisht). BBC News.
 15. ^ "Mochi hazards" (në anglisht).