Kagami mochi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kagami mochi

Kagami mochi (鏡 餅, "tortë orizi pasqyrë"), është një dekoratë tradicionale e Vitit të Ri Japonez. Zakonisht përbëhet nga dy mochi të rrumbullakëta, më të vogla të vendosura sipër dhe më të mëdha, dhe një daidai (një qitro japonez) me një gjethe të bashkangjitur në majë. Për më tepër, ajo mund të ketë një fletë konbu dhe një hell me hurmë të thata nën mochi. Ajo ulet në një qëndrim të quajtur sanpō (三宝) mbi një çarçaf të quajtur një shiōbeni (四方 紅), i cili supozohet se do të ndalojë zjarret nga shtëpia për vitet në vijim. Fletë letre të quajtur gohei (御 幣) të palosura në forma rrufeje të ngjashme me ato që shihen në rripat e mundësit sumo janë bashkangjitur gjithashtu.

Kagami mochi u shfaq për herë të parë në periudhën Muromachi (shek. 14-16). Emri kagami ("pasqyrë") thuhet se ka origjinën nga ngjashmëria e tij me një lloj modele të vjetër të pasqyrës së rrumbullakët të bakrit, e cila gjithashtu kishte një domethënie fetare. Arsyeja për të nuk është e qartë. Shpjegimet përfshijnë që mochi është ushqim për ditë të veçanta,[1] fryma e bimës së orizit që gjendet në mochi,[2][1] dhe mochi është një ushqim që i jep forcë.[1]

Dy disqet e mochi janë thënë në mënyrë të ndryshme që simbolizojnë vitet e tanishme dhe vijuese,[1] zemra e njeriut, "yin" dhe "yang",[1] ose hëna dhe dielli.[3] "Daidai", emri i të cilit do të thotë "brez",[4] thuhet se simbolizon vazhdimin e një familjeje brez pas brezi.[2]

Tradicionalisht kagami mochi ishte vendosur në lokacione të ndryshme në të gjithë shtëpinë.[3] Në ditët e sotme zakonisht vendoset në një altar shtëpiak Shinto, ose kamidana. Është vendosur gjithashtu në tokonoma, një kthinë e vogël e zbukuruar në dhomën kryesore të shtëpisë.

Kagami mochi bashkëkohor shpesh para-formulohet në formën e disqeve të grumbulluara dhe shiten në pako plastike në supermarket. Një mikan ose një daidai imitues plastik shpesh zëvendësohet për daidai origjinal.

Shihen gjithashtu variacione në formën e kagami mochi. Në disa rajone, përdoren gjithashtu kagami mochi me tre shtresa. Kagami mochi me tre shtresa vendosen në butsudan ose në kamidana. Ekziston edhe një dekorim variant i quajtur okudokazari i vendosur në qendër të kuzhinës ose nga dritarja e cila ka tre shtresa të mochi.

Tradicionalisht thehet dhe hahet në një ritual Shinto të quajtur kagami biraki (hapja e pasqyrës) të shtunën e dytë ose të dielën e janarit. Ky është një ritual i rëndësishëm në artet marciale japoneze. Ajo u miratua për herë të parë në artet marciale japoneze kur Kanō Jigorō, themeluesi i xhudos, e adoptoi atë në vitin 1884, dhe që nga ajo kohë praktika është përhapur në dojoaikidos, karates dhe jujutsu.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e Kagami mochi FAQ (japonisht)
  2. ^ a b "鏡餅" (në japonisht). 12 dhjetor 2000. Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2002. Marrë më 3 dhjetor 2016.
  3. ^ a b Question and answer on three layered kagami mochi (japonisht)
  4. ^ Fjalori Kōjien. Fjalorë të ndryshëm japonezë, duke përfshirë Kōjien, dëshmojnë se kagami mochi ka dy shtresa të mochi. Tre ose më shumë shtresa nuk përmenden.