Daniel Goleman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Daniel Goleman

Daniel Goleman (7 mars 1946) është psikolog dhe studiues amerikan, autor i teorisë së inteligjencës emocionale.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Daniel Goleman i lindur në StoktonKalifornisë (SHBA). Fillimisht studioi në Amerhest College e pastaj në Univesitetin e Kalifornisë në Berkli. Studimet postdiplomike si dhe gradën PhD, i kreu në Universitetin e Harvardit. Për qëllime studimore qëndroi edhe në Indi dhe Sri Lanka ku bashkëpunoi me Neem Karoli Baba dhe Dalai Lama. Ishte bashkëpuntor i revistave Psychology Today dhe New York Times. Është autor i një vargu të veprave shkencore e profesionale ndërsa në gjuhën shqipe i është përkthyer vepra Inteligjenca emocionale.[2]

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Shih faqen në gjuhën angleze Daniel Goleman 9.05.2016.
  2. ^ Goleman, Daniel.Inteligjenca emocionale Arkivuar 21 prill 2017 tek Wayback Machine Përkthyer nga Valdet Fetahu.
  3. ^ Shih faqen në gjuhën angleze Daniel Goleman 9.05.2016.