Danny Boyle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Danny Boyle
U lind në20 tetor 1956
Radcliffe, Greater
Kombësiaanglez
TitulliBoyle në nëntor 2008

Danny Boyle është regjisor dhe producent filmash britanik, autor filmash me zhdërvjelltësi tematike, të cilat kanë pasur popullaritet, sukses kritik por edhe status kult tek shikuesit. Ka marrë çmimin Oscar për regji me filmin Slumdog Millionaire.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produktor ekzekutiv[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Producent[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Alien Love Triangle (2005)
  • Twin Town (1997)

Skenarist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]