Danny Boyle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Danny Boyle
DannyBoyle08.jpg
Boyle në Nëntor 2008
Emri: Daniel Boyle
Ditëlindja: 20 Tetor 1956
Vendlindja: Radcliffe, Greater
Kombësia: anglezDanny Boyle është regjisor dhe producent filmi britanik I njohur me filmin Slumdog Millionaire, për të cilin e fitoi Çmimin Oscar për regji.

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Regji[redakto | redakto tekstin burimor]

Produktor egzekutiv[redakto | redakto tekstin burimor]

Producent[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Alien Love Triangle (2005)
  • Twin Town (1997)

Skenarist[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]