Jump to content

Data Link Layer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Data Link Layer ose Shtresa e Data Link është shtresa e dytë mbas shtresës fizike, në komunikimin e makinave në rrjetat kompjuterike.

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Data Link ka një sasi të funksioneve specifike për të cilat kujdeset. Këto funksione përfshijnë:

  1. Kujdesin për interfejsin e shërbimeve të definuara mirë (en:well-defined) për shtresën e rrjetit,
  2. Rregullimin e ndërprerjeve (en:errors) gjatë transmetimit
  3. Rregullimin e të dhënave për pranuesit e ngadalshëm, që të mos tejmbushet me të dhëna nga dërguesi i shpejtë [1].

Për të përmbushur qëllimin shtresa Data link merr paketat nga shtresa e rrjetit dhe i ndan ato në "frame" pët transmetim (transportim). Secili frame përmban "frame header" koka, "payload field" pjesa kryesore e të dhënave, dhe "frame trailer" [1].

  1. ^ a b Andrew S. Tanenbaum (2003). Computer Networks 4th Edition. Prentice-Hall. ISBN 978-0130661029. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)