Database management system (DBMS)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Emp Tables (Database).PNG

Sistemi i menaxhimit të database - "Database Management System (DBMS)" është pjesë e programeve kompjuterike e cila merret me kontrollin, krijimin, mirëmbajtjen dhe përdorimin e bazës së të dhënave (database).