Jump to content

David Lagercrantz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
David Lagercrantz

David Lagercrantz (lindi më 4 shtator 1962) është gazetarë suedezë, është i njohur si autor i librit Unë jam Zlatan Ibrahimović. Ai ka studiuar filozofinë dhe religjionin në universitet dhe diplomoi në shkollën e gazetarisë në Göteborg. Ai është i martuar me Anne Lagercrantz me të cilën kanë tre fëmijë.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Göran Kropp 8000 plus (1997), biografi
 • Änglarna i Åmsele (1998), non-fiction, about the Åmsele triple murder case
 • Ett svenskt geni (2000), biografia e Håkan Lansit
 • Stjärnfall (2001), novelë
 • Där gräset aldrig växer mer (2002), novelë
 • Underbarnets gåta (2003), novelë
 • Himmel över Everest (2005), novelë
 • Ett svenskt geni – berättelsen om Håkan Lans och kriget han startade (2006)
 • Syndafall i Wilmslow (2009), novel
 • Unë jam Zlatan Ibrahimović (Titulli në suedisht: Jag är Zlatan Ibrahimović, 2011)
 • The Girl in the Spider's Web (2015), novelë, pjesa e katërt në serinë Millennium