Jump to content

David Lloyd George

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
David Lloyd George


David Lloyd George (Montreali, 17 janar 1863 – Llanystumdwy, 26 mars 1945) ka qenë një politikan britanik.

1906, kur liberalet merren pushtetin, bëri pjesë në administratë dhe, në 1908 u urdhërua nga ministri Asquith si përgjegjësi kryesor të politikes ekonomike britanike.