De honesta voluptate et valetudine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

De honesta voluptate et valetudine (Mbi kënaqjen e ndershme dhe shëndetin e mirë) shpeshherë e shkurtuar në De honesta voluptate është libri i parë i gatimit i botuar.[1] Shkruar rreth 1465 nga Bartolomeo Platina, u shfaq për herë të parë më 1470 dhe 1475 në Romë dhe më 1475 në Venecie. Shkruar në latinisht, ishte gjerësisht një përkthim e recetave nga vëllimi Libro de Arte Coquinaria i Martino de Como.[2] Libri u përkthye shekullin që pasoi në frëngjisht, gjermanisht e italisht.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Willan, Anne; Cherniavsky, Mark (2012). "The First Printed Cookbook". The Cookbook Library: Four Centuries of the Cooks, Writers, and Recipes That Made the Modern Cookbook. University of California Press. ISBN 9780520244009. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Walsby, Malcolm (2013). Documenting the Early Modern Book World: Inventories and Catalogues in Manuscript and Print. Brill. fq. 399. ISBN 9789004258907. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Krohn, Deborah L. (2016). Food and Knowledge in Renaissance Italy: Bartolomeo Scappi's Paper Kitchens. Routledge. ISBN 9781317134565. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)