Demitasse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kafe ekspres

Demitasse (Frëngjisht: gjysmë filxhan) është filxhan i vogël i cili shërbehet për kafe turke ose ekspres. Filxhani zakonisht ka rreth 60-90 ml. Zakonisht janë bërë prej keramikës, qeramikë ose porcelani. Luga e demitasse është më e vogël se luga e çajit.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Looking for Info on Demitasse Spoons?". Antique-central.com. Marrë më 2011-01-18. Lugët e demitasse janë rreth tre deri në katër e gjysmë inç dhe janë prej metalit. Zakonisht lugët janë të argjenda, por ka edhe të arta dhe të panjolla. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)