Demokracia e drejtpërdrejtë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një Landsgemeinde, ose të kuvendit, të kantonit të Glarus, më 7 Maj 2006, Zvicër.

Demokracia e drejtpërdrejtë ose demokracia e pastër është një formë e demokracisë, në të cilën njerëzit vendosin për iniciativa politike të drejtpërdrejta. Kjo ndryshon nga shumica e përfaqësuesve aktualisht themeluar demokracitë, të cilat janë përfaqësuese të demokracive.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një demokraci përfaqësuese, njerëzit të votojnë për përfaqësuesit e që pastaj të nxjerrin nismave politike.[1] Në drejtpërdrejtë të demokracisë, të popullit të vendosë mbi politikat e pa ndonjë ndërmjetës. Në varësi sistem të veçantë në përdorim, demokracia e drejtpërdrejtë mund të sjellë kalimi vendimet ekzekutive, përdorimi i sortition, duke i bërë ligjet, në mënyrë të drejtpërdrejtë zgjedhjen ose larguar zyrtarë, si dhe kryerjen e gjykimeve. Dy udhëheqës të formave të demokracisë direkte janë të demokracisë pjesëmarrëse dhe komunikuese të demokracisë.

Gjysmë-direkt demokracitë në të cilat përfaqësues të administruar ditë-për-ditë qeverisje, por e qytetarëve të mbetet sovrane, të lejuar për tre format e njohura të veprimit: referendum (plebiscite), iniciativa, dhe kujtoj. E parë në dy forma—referendumet dhe nismat janë shembuj të drejtpërdrejtë të legjislacionit.[1]

Lidhje të tjera të lëvizjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushtrimin direkt të demokracisë votimit në Nuit Debout, Vendi de la République, Paris

Anarchists kanë përkrahur formave të demokracisë direkte, si një alternativë për të centralizuar të shtetit dhe kapitalizmit; megjithatë, të tjerët (të tilla si individualist anarchists) kanë kritikuar demokracia direkte dhe demokracia në përgjithësi për të injoruar e të drejtave të pakicave, dhe në vend të kësaj kam përkrahur një formë e konsensusit e vendimmarrjes. Libertarian Marxists, megjithatë, e mbështes plotësisht demokracia e drejtpërdrejtë në formën e proletarian republikës dhe të shohim shumica rregulli dhe pjesëmarrja qytetare si virtyte. E Ri Komunist në Ligën e SHBA-ve në veçanti i referohet demokracisë përfaqësuese si "borgjeze e demokracisë", duke lënë të kuptohet se ata e shohin demokracisë direkte si "demokraci të vërtetë".[2]

Në shkolla[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollat demokratike modeluar në Summerhill Shkollës zgjidhjet e konflikteve dhe bërjen të politikës së shkollës përmes takimeve të shkollës, në të cilat votave të numrit të përgjithshëm të nxënësve dhe të personelit janë llogaritur në mënyrë të barabartë.[3]

Shënime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Smith, Graham (2009). Democratic Innovations: Designing Institutions for Citizen Participation (Theories of Institutional Design). Cambridge: Cambridge University Press. fq. 112. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ membership Cmte. "Young Communist League USA – Frequently Asked Questions" (në anglisht). Yclusa.org. Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2013. Marrë më 2010-05-02.
  3. ^ Burgh, Gilbert (2006). Ethics and the Community of Inquiry: Education for Deliberative Democracy. Cengage Learning Australia. fq. 98. ISBN 0-17-012219-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)