Jump to content

Demonstratat në Shqipëri (2011)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Këtu gjeni demostratat në Shqipëri me vitin 2011.

21 janar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamje nga demostrata në Tiranë më datë 21 janar, 2011

21 janar 2011 filluan demostrata paqësore e anëtareve e opozitësTiranë, Shqipëri. [nevojitet citimi] Katër të vrarë, 22 demostrues të plagosur, nga të cilët 2 në gjëndje të rëndë, si dhe 17 efektiva të policisë të plagosur, është përfundimi tragjik i demostratave antiqeveritare të organizuara nga opozita. Për disa orë gjëndja në Tiranë ishte shumë e tensionuar. Hetimet për të gjetur autorët e vrasjes kanë filluar, sipas deklaratës të Policisë të Shtetit. Edi Rama ka paralajmëruar protesta të reja nga e diela, pas një ditë zie për të tre të viktimat: Hekuran Deda, Faik Myrtaj dhe Ziver Veizi.[1]. Ai shtoi se në protestën e ardhshme do të qëndrojë vetë në krye të demonstratave e protestave që do të vijojnë pa pushim në të gjithë Shqipërinë.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]