Jump to content

Deniz Baysal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Deniz Baysal Yurtcu
U lind në5 prill 1991 (30 vjet)
ArsimiTeğmen Ali Rıza Akıncı Anadolu Lisesi
Universiteti Celal Bayar
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2011–prezent
Bashkëshorti/jaBarış Yurtcu (m. 2019)

Deniz Baysal Yurtcu (lindi më 5 prill 1991) është aktore turke.[1]

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Baysal ka lindur në Izmir. Në vitin 1991, ajo filloi të studionte tregtinë e jashtme në Universitetin Manisa Celal Bayar. Që në moshën 10-vjeçare, ajo filloi të studiojë aktrim në Teatrin Komunal İzmir Karsiyaka. Që nga mosha 10 vjeçe, ajo filloi të studioj aktrimin në Teatrin Komunal Izmir Karsiyaka. Ajo poashtu punoi si aktore në teatër për 10 vite dhe filloi të vepronte me nxitjen dhe mbështetjen e mësuesit të teatrit.[2]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serialet
Viti Titulli Roli Notes
2011 Bitmeyen Şarkı[3] - Roli mbështetës
Derin Sular Nisan Roli kryesor
2012 Babalar ve Evlatlar Ferah Roli mbështetës
Kayıp Şehir Shehnaz Roli mbështetës
2013 Aşk Ekmek Hayaller Karaxha Jëllmaz Roli mbështetës
2014–2015 Kaçak Gelinler Kainat Genxher Roli kryesor
2015 Can Bedenden Çıkmayınca Ejlem Roli kryesor
Beyaz Yalan Alara Korel/Melek Jëllmaz Roli kryesor
2016 Sevda Kuşun Kanadında Tymaj Erbaj Roli kryesor
Rüzgarın Kalbi Zejnep Roli kryesor
2017–2018 Fazilet Hanım ve Kızları Hazan Çamkiran Roli kryesor
2017 Bamsı Beyrek Banu Çiçek Roli kryesor, film televiziv
2018–2019 Söz Derja Karasu Roli kryesor
2020 Hizmetçiler Ela Sonmez Roli kryesor
2021–2022 Teşkilat Zehra Balaban Roli kryesor

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Movies
Viti Titulli Roli Notes
2016 Sol Şerit Jasemin Roli kryesor
2019 7. Koğuştaki Mucize Mine Roli kryesor

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Deniz" (në anglisht).
  2. ^ "Deniz" (në turqisht).
  3. ^ Çocuk, Dedikoducu. "Deniz Baysal Röportajı". blogspot.com.tr (në turqisht). Marrë më 5 janar 2018.