Dennis Overbye

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dennis Overbye (lindi më 2 qershor 1944) është shkrimtar shkencor i specializuar në fizikë dhe kozmologji.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Overbye morri diplomë në fizikë prej M.I.T. Ai filloi të punoj drejt diplomës master në astronomi prej U.C.L.A. në vitin 1970.

Overbye filloi karrierën duke punuar si shkencëtar për Boeing dhe pastaj për kompanitë tjera. Në 1976 ai u bë redaktor asistent në revistën Sky dhe Telescope. Nga viti 1976 deri më 1980 ai ishte redaktor i lartë në revistën Discover. Më pas, ai filloi një karrierë të pavarur, gjatë së cilës kohë botoi artikuj në Time, Los Angeles Times dhe The New York Times, ndër botimet e tjera.

Ai ka shkruar dy libra: Lonely Hearts of Cosmos, për shkencëtarët dhe kërkimin e tyre për të kuptuar universin dhe Ajnshtajnin në dashuri, që merren me të rinjtë e Albert Ajnshtajnit dhe polemika rreth shkallës në të cilën gruaja e parë e Ajnshtajnit, Mileva Mariq, teoria e relativitetit.[1] Ai u bashkua me stafin e The New York Times më 1998 si zëvendës redaktor shkencor, pastaj u kthye në shkrim me kohë të plotë. Në vitin 2014 ai ishte finalist i Çmimit Pulitzer për Raportimin Shpjegues.[2]

Overbye jeton në New York City me gruan e tij, Nancy Wartik, vajzën e tyre Mira Overbye dhe dy macet.

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Lonely Hearts of the Cosmos: The Scientific Quest for the Secret of the Universe, Harper-Collins (1991), ISBN 0-06-015964-2 & ISBN 0-330-29585-3 (finalist, Nation Book Critics Circle Award for non-fiction). Second edition (with new afterword), Back Bay, 1999.
  • Einstein in Love: A Scientific Romance, Viking (2000), ISBN 0-670-89430-3

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gerrard, Nicci (13 maj 2001). "A genius - but you wouldn't want to marry him". The Observer (në anglisht). Marrë më 3 prill 2010.
  2. ^ https://www.nytimes.com/2014/04/15/business/media/2014-pulitzer-prize-winners-in-journalism-letters-drama-and-music.html