Departamenti i Shtetit i Shteteve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vula zyrtare e Departamentit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara.

Departamenti i Shtetit i Shteteve të Bashkuara (DOS),[1] ose thjesht Departamenti i Shtetit, është një departament ekzekutiv i qeverisë federale të SHBA-së përgjegjës për politikën dhe marrëdhëniet e jashtme të vendit. Ekuivalente me ministrinë e punëve të jashtme të kombeve të tjera, detyrat e saj kryesore janë këshillimi i presidentit të SHBA-së për marrëdhëniet ndërkombëtare, administrimi i misioneve diplomatike, negocimi i traktateve dhe marrëveshjeve ndërkombëtare dhe përfaqësimi i SHBA-së në Kombet e Bashkuara.[2] Departamenti e ka selinë në ndërtesën Harry S Truman, disa blloqe larg Shtëpisë së Bardhë, në lagjen Foggy Bottom të Uashington, D.C.; Kështu, "Foggy Bottom" përdoret ndonjëherë si metonim.

I themeluar në 1789 si krahu i parë administrativ i degës ekzekutive të SHBA-së, Departamenti i Shtetit konsiderohet ndër agjencitë ekzekutive më të fuqishme dhe prestigjioze.[3] Ai drejtohet nga sekretari amerikan i shtetit, i cili i raporton drejtpërdrejt presidentit të SHBA-së dhe është anëtar i kabinetit. Ashtu si një ministër i jashtëm, sekretari i shtetit shërben si kryediplomati dhe përfaqësuesi i qeverisë federale jashtë vendit dhe është zyrtari i parë i kabinetit në rendin e përparësisë dhe në linjën presidenciale të trashëgimisë. Pozicioni aktualisht mbahet nga Antony Blinken, i cili u emërua nga Presidenti Joe Biden dhe u konfirmua nga Senati i SHBA më 26 janar 2021, me një votim 78–22.[4]

Që nga viti 2019, Departamenti i Shtetit mban 273 poste diplomatike në mbarë botën, i dyti vetëm pas Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës Popullore të Kinës.[5] Ai gjithashtu menaxhon Shërbimin e Jashtëm të SHBA-së, ofron trajnime diplomatike për zyrtarët dhe personelin ushtarak amerikan, ushtron juridiksion të pjesshëm mbi emigracionin dhe ofron shërbime të ndryshme për amerikanët, si lëshimi i pasaportave dhe vizave, postimi i këshillave për udhëtimet e huaja dhe avancimi i lidhjeve tregtare jashtë vendit. Departamenti administron agjencinë më të vjetër të inteligjencës civile të SHBA-së, Byronë e Inteligjencës dhe Kërkimit, dhe mban një krah të zbatimit të ligjit, Shërbimin Diplomatik të Sigurisë (DSS).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Department Of State. The Office of Electronic Information, Bureau of Public Affairs (18 qershor 2004). "Glossary of Acronyms". 2001-2009.state.gov. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "A New Framework for Foreign Affairs". A Short History of the Department of State. U.S. Department of State. 14 mars 2015. Marrë më 14 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Cabinets and Counselors: The President and the Executive Branch" (1997). Congressional Quarterly. p. 87.
  4. ^ Toosi, Nahal (26 janar 2021). "Blinken confirmed as secretary of State". Politico (në anglishte amerikane). Marrë më 3 prill 2021.
  5. ^ Meredith, Sam (27 nëntor 2019). "China has overtaken the US to have the world's largest diplomatic network, think tank says". CNBC (në anglisht). Marrë më 26 nëntor 2020.