Jump to content

Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vula e sekretarit të shtetit.

Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara (SecState)[1] është anëtar i degës ekzekutive të qeverisë federale të Shteteve të Bashkuara dhe kreu i Departamentit të ShtetitSHBA. Mbajtësi i detyrës është anëtari i 3-të më i lartë i kabinetit të presidentit, pas Presidentit dhe Zëvendës Presidentit, dhe renditet i 4-ti në linjën e trashëgimisë presidenciale të Shteteve të Bashkuara; i pari ndër sekretarët e kabinetit.

I krijuar në 1789 me Thomas Jefferson si mbajtësin e parë të zyrës, sekretari i shtetit përfaqëson Shtetet e Bashkuara në vendet e huaja, dhe për këtë arsye konsiderohet i ngjashëm me një ministër të punëve të jashtme në vende të tjera.[2][3] Sekretari i Shtetit emërohet nga presidenti i Shteteve të Bashkuara dhe, pas një seance konfirmimi përpara Komisionit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, konfirmohet nga Senati i Shteteve të Bashkuara. Sekretari i shtetit, së bashku me sekretarin e thesarit, sekretarin e mbrojtjes dhe prokurorin e përgjithshëm, përgjithësisht konsiderohen si katër anëtarët më të rëndësishëm të kabinetit për shkak të rëndësisë së departamenteve të tyre përkatëse.[4] Sekretari i Shtetit është një pozicion i Nivelit I në Kalendarin Ekzekutiv dhe kështu fiton pagën e përshkruar për atë nivel (221,400 USD, që nga janari 2021). Sekretari aktual i Shtetit është Antony Blinken, i cili u konfirmua më 26 janar 2021, nga Senati me një votim 78–22.

  1. ^ "Abbreviations and Terms" (PDF). 2001-2009.state.gov. Arkivuar (PDF) nga origjinali më jan 18, 2022. Marrë më 2023-07-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ "Heads of State, Heads of Government, Ministers for Foreign Affairs", Protocol and Liaison Service, United Nations. Retrieved November 2, 2012.
  3. ^ NATO Member Countries Arkivuar tetor 1, 2017, tek Wayback Machine, NATO. Retrieved November 2, 2012.
  4. ^ "Cabinets and Counselors: The President and the Executive Branch" (1997). Congressional Quarterly. p. 87.