Deti i Kinës Jugore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pretendimet e ishujve në Detin e Kinës Jugore.

Deti i Kinës Jugore është një det margjinal i Oqeanit Paqësor Perëndimor. Kufizohet në veri me Kinën Jugore, në perëndim nga Gadishulli Indokinez, në lindje nga ishujt e Tajvanit dhe Filipinet veriperëndimore (kryesisht Luzon, Mindoro dhe Palawan), dhe në jug nga ishujt indonezianë të Borneos, në lindje. Sumatra dhe Ishujt Bangka Belitung, që përfshijnë një sipërfaqe prej rreth 3,500,000 km2. Ai komunikon me Detin e Kinës Lindore nëpërmjet ngushticës së Tajvanit, detin e Filipineve nëpërmjet ngushticës Luzon, detin Sulu nëpërmjet ngushticave rreth Palawan dhe detin Java nëpërmjet ngushticës Karimata dhe Bangka. Gjiri i Tajlandës dhe Gjiri i Tonkinit janë pjesë e Detit të Kinës Jugore.

3.4 trilion dollarë nga transporti detar i botës prej 16 trilion dollarësh kaluan përmes Detit të Kinës Jugore në 2016. Rezerva të naftës dhe gazit natyror janë gjetur në zonë. Paqësori Qendror Perëndimor përbënte 14% të peshkimit komercial në botë në vitin 2010.

Ishujt e Detit të Kinës Jugore, që së bashku përbëhen nga disa grupime arkipelagesh të ishujve kryesisht të vegjël të pabanuar, ishujve (kays dhe bregut), shkëmbinj nënujorë/atolet dhe malet detare që numërohen në qindra, janë subjekt i pretendimeve konkurruese për sovranitet nga disa vende. Këto pretendime pasqyrohen gjithashtu në shumëllojshmërinë e emrave të përdorur për ishujt dhe detin.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]