Dhanashree Deshpande - Ganatra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dhanashree Deshpande - Ganatra (lindur më 2 shkurt 1970 në Khopoli, Maharashtra) është një muzikant indian.[1] Ajo njihet më së shumti për shfaqjen e saj të varietetit muzikor You, Me and Chai, i cili është shfaqur drejtpërdrejt në Maharashtra që nga viti 2013.[2] Ajo është gjithashtu e njohur për librin e saj me poezi përkushtuese Dhanu Dnyaniyachi (2016).[3] Ajo ka kompozuar muzikë për filmat Tikli and Laxmi Bomb (2017), dhe Bayko Deta Ki Bayko (2020).[4][5] Ajo gjithashtu ka prodhuar këngë për këngëtarët Arya Ambekar dhe Aditya Mahajan,[6][7] dhe ka kënduar në një album me Rahul Deshpande.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "चिमुकल्यांच्या मोहक आवाजात गणरायाला साकडं! आरत्यांच्या चालीवरचं नवं गाणं". eSakal - Marathi Newspaper (në maratisht). Marrë më 2022-08-13.
  2. ^ "'यू, मी अँड चाय'ची गुलाबी संध्या". Maharashtra Times (në maratisht). Marrë më 2022-08-13.
  3. ^ "धनु ज्ञानियाची : धनश्री गणात्रा यांच्या श्रवणीय, चिंतनीय अभंगांचा ठेवा (व्हिडिओ)". Bytes of India (në maratisht).{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)[lidhje e vdekur]
  4. ^ "Laxmi Bomb's songs to feature in 'Tikli & Laxmi Bomb' and TVF's new show 'Insiders'". www.radioandmusic.com (në anglisht). Marrë më 2022-08-13.
  5. ^ "Bayko Deta Ka Bayko | Song - Rokhuni Najar Pahu Nako | Marathi Video Songs - Times of India". timesofindia.indiatimes.com (në anglisht). Marrë më 2022-08-13.
  6. ^ "Aarya Ambekar coming up with her first Lavani - Times of India". The Times of India (në anglisht). Marrë më 2022-08-13.
  7. ^ Marathi, TV9 (2021-09-10). "नव्या गाण्याची आणि पारंपरिक आरत्यांची एक अनोखी सांगड, धनश्री गणात्रा आणि आदित्य महाजन घेऊन आले आहेत 'गणरायाला साकडं'". TV9 Marathi (në maratisht). Marrë më 2022-08-13.
  8. ^ परचुरे, अजय. "'ठीक आहे छान आहे मस्त आहे' म्युझिक अल्बमचे ऑनलाइन कार्यक्रमात प्रकाशन". Mumbai Tak (në maratisht). Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2022. Marrë më 2022-08-13.