Jump to content

Dhori Qiriazi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dhori Qiriazi
Emri Dhori Dhimitër
Mbiemri Qiriazi
Lindur më 1933
Lindur në Lëngëzë, Kolonjë
Vdiq më 19 tetor 2009
Vdiq në Tiranë
Kombësia shqiptare
Profesioni shkrimtar, përkthyes
Mirënjohje
Mësues i Popullit - Shqipëri, Anëtar i përjetshëm i Irvine Burns Club, Skoci

Dhori Qiriazi (Lëngëza, 3 janar 1933 - Tiranë, 2 tetor 2009) ka qenë poet lirik, shkrimtar, përkthyes dhe studiues shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Lëngëzë të Kolonjës në vitin 1933, i biri i Dhimitër Qiriazit. Ka mbaruar studimet në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë në Tiranë në vitin 1958 për gjuhë-letërsi dhe histori. Ka punuar si mësues në qytetin e Ersekës dhe në fshatrat e Kolonjës deri në vitin 1988, kur doli në pension. Mban titullin "Mësues i Popullit".

Dhori Qiriazi është një nga zërat e veçantë dhe poetët lirikë më brilantë në letërsinë shqipe e viteve 60. Filloi të botojë që në vitin 1953.

Gjithashtu, është shquar si përkthyes ku ka sjellë në shqip me cilësi të lartë poetë botërorë. Nga viti 2003, për përkthimin e shkëlqyer të poezive të Robert Bërnsit, është antar i përjetshëm i Klubit "Bërns" (Irvine Burns Club) në qytetin Irvine në Skoci. Ka botuar një sërë librash studimorë ku do të veçonim "Memorjen" e Gjon Muzakës dhe monografinë "Krishterimi në Shqipëri", e para monografi e këtij lloji në Shqipëri. Ka mbledhur në një libër, për herë të parë, këngët e krahinës së Kolonjës dhe të Leskovikut, botuar nën titullin "Flakët e vatrës".

Vdiq në Tiranë më 2 tetor 2009.

Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kur zemra rreh së pari (1958) [1]
 • Balada intime (1963) [1]
 • Poema e ushtarit(1968) [1]
 • Pishat me kristale (1971) [1]
 • Poezia shqipe (1974) [1]
 • Poezi (botuar në Prishtinë) (1976)
 • Vitet (1982)
 • Blerta (1981)
 • Nekrasov, "Kush rron i lumtur në Rusi" (1982)
 • Guri i kripës (1984) [1]
 • Kukuli dhe shigjeta (1986) [1]
 • Libri i këngëve - Petrarka (përkthim) (1995)
 • Memorje - Gjon Muzaka (përkthim dhe pajisje me shënime) 1996)
 • Gjauri, I burgosuri i Shilonit - Bajron (përkthim) 1996)
 • Lirika Antike Greke, Antologji (përkthim) (1997)
 • Dhimitër Kamarda, studim (1997)
 • Poezi - Robert Bërns (përkthim) (1998)
 • Kujtime mbi Tolstoin (përkthim) (1998)
 • Kufoma e gjallë - L. Tolstoi (Dramë) (përkthim) (1998)
 • Krishterimi në Shqipëri (2000)
 • Baladat intime (2001)
 • Sheshi i Shatrivanit - S. Kuazimodo (përkthim) (2001)
 • Letra nga Shqipëria - Xh.K.Hobhauz (përkthim) (2001)
 • Nga shpirti i shkrimtarëve dhe artistëve - F.Niçe (përkthim)(2001)
 • Stinët njerëzore - Xh. Kits (përkthim) (2001)
 • Flakët e vatrës (2002)
 • Kaligrame lirike (ese) (2002)
 • Zemër gruaje, tregime (përkthim) (2002)
 • Krishtërimi në Shqipëri (ribotim) (2005)
 • Lirikat e borës - poezi '(2007)'
 • Xhorxh Bajron, Nusja e Abidos (përkthim) (2007)
 • XH. Rumiu "Mas'navi Manavi" - poezi (përkthim) (2007)''
 • Vajza e pashait, - tregime (19 shtator 2009)
 • A. S. Pushkin "Poezi, Poemë, Drama në vargje" - përkthim (12.11.2009)
 • Dikur në vjeshtë - poezi, Tirana Times, 2014

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e f g Gjovalin shkurtaj dhe Enver Hysa : Gjuha Shqipe për të huajt dhe shqiptarët jashtë atdheut