Jump to content

Diana Abgar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anahit Diana Abgarian (Aghabekian), 1854-1937. Femra e parë ambasadore në botë

Diana Apgar (12 tetor 1859 - 8 korrik 1937) ishte një shkrimtare armene, diplomate, dhe ambasadore në Japoni e Republikës e Parë të Armenisë në 1918-1920.[1] Ajo është diplomatja e para grua në Armeni dhe ndoshta, gruaja e parë që kanë qenë ndonjëherë e emëruar në ndonjë post diplomatik.[2]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diana Anahid Aghabegyan, emri i pagëzimit të cilit ishte Gayane, ka lindur në Rangoon, British Burma (sot Yangon, Myanmar) më 12 tetor 1859. Babai i saj ishte një armeno-Indian që migroi në Azinë Jug-Lindore nga Nju Julfa, Persia. Nëna e Diana Apgar-it Avet ishte nga familja Tateos Avetum në Shiraz qarkun e Iranit. Diana është më e vogla e shtatë fëmijëve në familje. Diana është rritur në Kalkuta dhe është ekukuar në një shkollë manastiri lokal. Diana Apgar fliste rrjedhshëm Anglishten, Armenishten, dhe Hindustani. Diana u martua me Apcar Michael Apcar, një pasardhës i shtëpisë së Apgar e Re Julfa, nga e njëjta zonë ku është origjina e familjes së saj. familjar Apgar ishte nga tregtarët më të suksesshme nga tregtarët e gjithë Azinë Jug-Lindore. Ata u bënë veçanërisht të suksesshëm në biznesin e import-eksportit të gummalak llak perla-ve. Në 1891, Diana dhe burri i saj u zhvendos në Japoni për të gjetur dhe për të zgjeruar biznesin e familjes.[1] They eventually had 5 children, of which only 3 survived.[2]. Në moshën gjashtëdhjetë e shtatë, Diana u përjetuar probleme të shumta fizike, të tilla si probleme me shikimin, humbjen e dëgjimit, dhe artrit. Këto probleme shëndetësore çuan në vdekjen e saj në mëngjesin i 8 korrikut 1937 në Yokohama

Karriera si diplomate[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Republika e Armenisë fitoi pavarësinë më 28 maj 1918, Armenia nuk është njohur nga asnjë shtet ndërkombëtar. Megjithatë në 1920, me përpjekjet e Dianës, Japonia u bë një nga vendet e para që njohu pavarësinë e republikës. Nga respekti për përpjekjet e saj, Hamo Ohanjanyan, i cili atëherë ishte Ministri i Jashtëm i Republikës, i dha Diana Apgar, Këshilltare Nderi në Japoni. Kjo e bëri Diana Apgar gruan e parë diplomate Armene dhe ndoshta gruaja e parë që kanë qenë ndonjëherë e emëruar në ndonjë post diplomatik në atë shekull.[2]

Punët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Great Evil. Yokohama, Japan: “Japan Gazette” Press, 1914, 114 pp.
 • Peace and No Peace. Yokohama, Japan: “Japan Gazette” Press, 1912, 101 pp.
 • The Peace Problem. Yokohama, Japan: “Japan Gazette” Press, 1912, 131 pp.
 • On the Cross of Europe’s Imperialism: Armenia Crucified. Yokohama, Japan: 1918, 116 pp.
 • In His Name... Yokohama, Japan: “Japan Gazette,” 1911. 52 pp.
 • Betrayed Armenia. Yokohama, Japan: “Japan Gazette” Press, 1910, 77 pp.
 • The Truth about the Armenian Massacres. Yokohama, Japan: “Japan Gazette,” 1910, 26 pp.
 • Home Stories of the War. Kobe, Japan: The Kaneko Printing Works, 1905, 47 pp.
 • Susan. Yokohama, Japan: Kelly and Walsh, Limited, 1892, 109 pp.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Soghomonian, Sarah (dhjetor 2004). "Lucille Apcar Introduces New Book". Hay Sharzhoom (në anglisht). 26 (#2 (88)). Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2013. Marrë më 18 nëntor 2012.
 2. ^ a b c "Diana Apcar: The First Woman Diplomat". Armenian Cultural Foundation. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2013. Marrë më 18 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)