Dianne P. O'Leary

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dianne P. O'Leary
Lindi më (1951-11-20) 20 Nëntor, 1951 (69 vjeç)
Vendlindja Chicago, SHBA
Nënshtetësia Amerikane
Arsimimi Stanford University
Profesioni matematikane dhe shkencëtar i kompjuterite

Dianne P. O'Leary (e lindur më 20 nëntor, 1951) është një matematikane dhe shkencëtare e kompjuterit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, hulumtimet e se cilës kanë të bëjnë me llogaritjet shkencore, algjebrën lineare kompjuterike dhe historinë e llogaritjeve shkencore. Ajo është një Profesore Universitare e Dalluar e Shkencave Kompjuterike në Universitetin e Maryland, College Park[1], dhe është autore e librit Scientific Computing with Case Studies(SIAM, 2009).

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dianne P. O'Leary lindi në vitin 1951, në Chicago. Ajo studio matematikën në Universitetin Purdue, duke diplomuar në vitin 1972, dhe ndërsa titullin Ph.D. në shkencat kompjuterike e mori në Universitetin Stanford në vitin 1976[1].

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Curriculum vitae, accessed 2016-06-19.