Diga Atatürk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Diga Atatürk

Diga Atatürk (turqisht: Atatürk Barajı), fillimisht Diga Karababa, është diga e tretë më e madhe në botë dhe është një digë e zonës e mbushur me shkëmbinj me një bërthamë qendrore[1] në lumin Eufrat në kufi me Provincën Adıyaman dhe Provincën ŞanlıurfaRajonin e Anadollit JuglindorTurqisë.

E ndërtuar si për të prodhuar energji elektrike ashtu edhe për të vaditur fushat në rajon, ai u riemërua për nder të Mustafa Kemal Atatürk (1881–1938), themeluesit të Republikës Turke. Ndërtimi filloi në vitin 1983 dhe përfundoi në vitin 1990. Diga dhe hidrocentrali, që hynë në shërbim pas përfundimit të mbushjes së rezervuarit në vitin 1992, operohen nga Punimet Hidraulike Shtetërore (DSİ). Rezervuari i krijuar pas digës, i quajtur Rezervuari Atatürk (turqisht: Atatürk Baraj Gölü), është i treti më i madhi në Turqi.

Diga ndodhet 23 km në veriperëndim të Bozova, Provinca Şanlıurfa, në rrugën shtetërore D-875 nga Bozova në Adıyaman. Pjesa qendrore e 22 digave në Eufrat dhe Tigris, të cilat përbëjnë projektin e integruar, shumë-sektorial, të Anadollit Juglindor. Diga Atatürk, një nga pesë digat operative në Eufrat që nga viti 2008, u parapri nga digat Keban dhe Karakaya në rrjedhën e sipërme dhe pasuan nga digat Birecik dhe Karkamış në rrjedhën e poshtme. Dy diga të tjera në lumë janë në ndërtim e sipër.

Argjinatura e digës është 169 m e lartë dhe 1,820 m e gjatë. Hidrocentrali (HEPP) ka një fuqi totale të instaluar prej 2,400 MW dhe prodhon 8,900 GW·h energji elektrike në vit.[2] Kostoja totale e projektit të digës ishte rreth US$1,250,000,000.[3]

Diga u përshkrua në anën e pasme të kartëmonedhave turke një milion lira të viteve 1995-2005 dhe të kartëmonedhës së re 1 lire të viteve 2005-2009.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ S. Malla; M. Wieland; R. Straubhaar (2006-10-17). "Monitoring Atatürk Dam". International Water Power & Dam Construction (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2007-10-25. Marrë më 2008-02-02.
  2. ^ "Atatürk Dam". State Hydraulic Works (në anglisht). 2008. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2014. Marrë më 2008-02-02.
  3. ^ "ATA Group" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2007. Marrë më 2008-02-02.