Lira turke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lira është valutë zyrtare në Turqi. Ajo ishte po ashtu edhe një ndër monedhat më të njohura në histori.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Valutat Evropiane
Denari maqedonas • Dinari serb • Euroja • Forinti hungarez • Franga zvicerane • Hryvnia ukrainase • Krona çeke • Krona daneze • Krona islandeze • Krona norvegjeze • Krona suedeze • Kuna kroate • Leku shqiptar • Leu moldav • Leu rumun • Levi bullgar • Lira turke • Marka e këmbyeshme • Paund sterlina • Rubla bjelloruse • Rubla ruse • Zuoti polak