Diga e parë dhe e dytë (Kraps)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Diga e parë dhe e dytë (Kraps)
Diga e parë dhe e dytë (Kraps) is located in Shqipëria
Diga e parë dhe e dytë (Kraps)
Diga e parë dhe e dytë (Kraps) në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Kraps, Rrethi i Fierit, Qarku i Fierit, Shqipëri
Koordinatat 40°39′15″V 19°36′02″L / 40.654283°V 19.600444°L / 40.654283; 19.600444Koordinatat: 40°39′15″V 19°36′02″L / 40.654283°V 19.600444°L / 40.654283; 19.600444
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 16.02.1979
Nr. i referencës FR007
Tipologjia Ndërtim antik

Diga e parë dhe e dytë (Kraps) është një monument i trashëgimisë kulturore në Kraps, rrethi i Fierit, në qarkun e Fierit, Shqipëri.[1] Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "266/1, 16.02.1979".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I FIERIT (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 16 maj 2017. Marrë më 1 gusht 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]