Diomede, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Diomede, Alaska
qytet
noform
Photo of Diomede (Inalik) village on the west coast
Vendndodhja
Diomede, Alaska is located in SHBA Alaska
Diomede, Alaska
Diomede, Alaska

Koordinatat: 65°45′30″V 168°57′6″P / 65.75833°V 168.95167°P / 65.75833; -168.95167

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Nome
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.4 km2
 •  tokësore 7.4 km2
 •  ujore 0 km2
Lartësia 29 m (m.n.d.)
Popullsia 115 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi October 28, 1970[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99762
Prefiksi 907
Koordinatat 65° 45′ 30″ Veri

168° 57′ 6″ Perëndim

Diomede, Alaska është një qytet në qarkun Nomeshtetit federal Alaska, SHBA. Në Diomede, Alaska jetojnë 115 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 7.4 km2 (2.8 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 29 m (95 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Directory of Borough and City Officials 1974". Alaska Local Government. Juneau: Alaska Department of Community and Regional Affairs. XIII (2): 30. janar 1974.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Diomede, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale