Diskutim:Ahengu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Ahengu. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.


Parkim: nga artikulli "ahengu qytetar shkodran"[Redakto nëpërmjet kodit]

Ahengu qytetar shkodran: folklor vokal, instrumental dhe koreografik. Tipologji e trashëgimisë kulturore jomateriale kombëtare shqiptare.

Një nga nga pjesët më të rëndësishme të repertorit të muzikës popullore të qyteteve shqiptare që i përkasin pjesës së gegërisë është ahengu shkodran. Ahengu organizohet në dymbëdhjetë shkallë muzikore specifike. Në secilën prej tyre gjejmë një repertor muzikor të përbërë nga këngë, melodi me vegla apo dhe valle, të cilat ndërtohen mbi këto shkallë muzikore. Mendohet se numrat muzikorë të ahengut janë rreth 300 njësi. Sipas studimeve të shumta në këtë fushë, ahengu nisi të kristalizohej aty nga fillimi i shek. XVIII. Një rregull i veçantë i ahendut në Shkodër është se këngëtari duhet t'i këndojë këngët e ahengut njëra pas tjetrës. Zakonisht ahengu bëhej natën e dasmës, ditën e martesës, mbrëmjen kur vihej kurorë deri në mëngjesin e ditës së nesërme. Veglat popullore si dhe veglat e importuara janë shoqërueset kryesore të ahengut. Veglat muzikore si: klarinetë, saze, violinë, kavall, dajre, çapare kanë qenë veglat muzikore të ahengut qytetar të Shqipërisë së Veriut në shekullin XX. I shprehuri melodik i ahengut është monodik, si dhe monodik me shoqërim. --GrepfrutAroma (diskutimet) 1 dhjetor 2018 13:39 (CET)