Diskutim:Arbëreshët në Itali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Arbëreshët në Itali. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
WikiProjekti Shqipëria (Vlerësuar si i klasës-B, i rëndësisë më të lartë)
WikiProject iconKy artikull është brenda fushëveprimit të WikiProjekti Shqipëria, një përpjekje e përbashkët për të përmirësuar Shqipëria në Wikipedia. Nëse doni të merrni pjesë, ju lutem vizitoni faqen e projektit, ku ju mund ti bashkoheni diskutimit dhe të shihni listën e detyrave të hapura për tu përfunduar.
Artikull i Klasës-B B  Ky artikull nuk ka nevojë për një vlerësim në shkallën e cilësisë të projektit .
 Më të lartë  Ky artikull është vlerësuar i rëndësisë më të lartëshkallën e rëndësisë së projektit.
 

Une e di që ka Arbëresh edhe në anën tjetr të Adriatikut. Si p.sh.: Zara --Hipi Zhdripi 2006 Shkurt 23 22:18 (UTC)

për qefë e kisha shkru qishtu hyrjen e artikullit edhe pse nuk jam i sigur se a kam të drejtë shkencore.

Arbëreshët thirren shqiptarët me prejardhje ilire të cilë kanë emigruar në vende të ndryshme të botës, kryesisht në Italin jugore deri pas pushtimit të plotë të tokave të tyre nga Perandoria Osmane.--Hipi Zhdripi 2006 Shkurt 23 22:25 (UTC)

-sepse të gjithë emigrante pas kësaj vale të shpërnguljes janë thirriur shqiptarë e përpara nuk e di, vetem e di që termi arbëresh është përdorur shpeshë me këtë kuptim.


pak e pakuptim të thuhet shqiptar ilir, shumica e këtyre kanë emigru në shekullin 15 dhe atëher shqiptarët kanë qenë shqiptar dhe jo ilir, shpresoj se e kuptoni se qka po mendoj.

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Arbëreshët në Itali. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 14 shtator 2019 18:24 (CEST)