Diskutim:Domen publik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Domen publik. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Si me duket ketu po bëhet fjalë si për këngët popullore që i themi ne, me një ndryshim se këtu duhet të ceket autori.--Hipi Zhdripi 2005 Qershor 12 21:08 (UTC)

Po, si kenget popullore qe iu ka dalur vlefta. tani me ne fund u kuptuam, por prapë ato kengët popullore disa kan ende emra te autorve, nese jan te njohur, kurse ata te cilet nuk mbahen ne mend se nga cili autor jan kenduar se pari here s'kem ç'te bejm, i kendojm pa dhen llogari askujt sepse i takojn domenit public. Psh kenget e Qamilit të Vogël, ato më siguri jan te mbrojtura nga trashegimtarët e tijë, prandaj nese citojm keng te tija ketu ne Enciklopedi duhet marrim leje nga familja e tije, sepse s'kan kaluar 70 vjet ende nga vdekja e autorit(persh Dervish Shaqa apo tjetri... Gjergjë Fishta, kemi te drejt ti marrim kenget e tija por duhet cituar: nxjerrur nga autori Gj. F. tek Lahuta e Malcisë...etj.

Tung! Liridoni

Pjesen e artikullit ku flitet per figurat e dhëna[Redakto nëpërmjet kodit]

Për ta lënë si artikull mendova se është mirë të hiqet pjesa ku flitet për figuarat e dhëna nga ju. Përndryshe do të ishte diskutim. Lidha një simbol dhe disa lidhje me projektet tjera. Tani po e krijoj një ri-lidhje (org. #redirect) për fjalen Public Domain, pasi shumica e shqiptarve e njohin me këtë fjalë, gjatë kërkimit për artikullin do ta kenë më lehtë ta gjejnë. Faqen e diskutimit do të ishte mirë ta pasurojmë me pyetje-përgjegje për lexuesit e ardhëshem. Artikullin e klasifikova në kategorin Category:Wikipedia pasi që ky artikull do të shërben edhe si informim për vetë përdorsit e Wikipedias. Për një klasifikim tjeter mendova se tani për tani nuk ka nevojë. Për përkthimin e fjalës ndoshta do të reagoi ndonjë kalimtarë pasi që nuk më duket se është precizë, por e kuptojë se vështërsi të tilla kam sa të duash, le të jetë kjo detyrë e lexuesve (redaktuesve të ardhëshem). Shumë lexues e kanë më lehtë të korrigjojnë se të krijojnë !!! Kjo edhe i afron ata tek ne.
Tung! --Hipi Zhdripi 2005 Qershor 13 01:44 (UTC)

U ndryshuan lidhjet e jashtme[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Tani sa ndryshova 1 lidhjet e jashtme në Domen publik. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 8 shtator 2019 18:59 (CEST)

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Domen publik. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Ndër të tjera, aty mund të gjeni dhe informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:

te lidhja http://www.nationalfilmcenter.gov.al/juridik.asp.QKK-Ligji.


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 15 maj 2020 03:19 (CEST)