Diskutim:Gjergj Fishta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Gjergj Fishta. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Do te ishte mire qe arikulli te ndahje sepse ka gjera qe kane te bjene me tematike tjeter dhe jo kete! As Skenderbeu nuk ka 20 faqe shtypi! Madje edhe artikulli per vte Shqiperine nuk eshte ne proporcion te drejte me kete!


Kuvendi#Perdorimi i gegerishtes ne Wikipedia. --Olsi (diskuto) 23 shkurt 2012 21:07 (CET)[reply]

Sistemim[Redakto nëpërmjet kodit]

Hatake, a mund ta ndash artikullin në disa nën-paragrafë, për shembull në rend kronoligjik, apo të periudhave të jetës së Fishtës. Kështu lexuesi nëse kërkon të informohet mbi një moment specifik e ka më të lehtë të gjej dhe të orientohet në tekst.-- Mr. Pseudo diskuto 27 mars 2015 15:14 (CET)[reply]

Nominimi për Nobel[Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas arkivës zyrtare të Nobelit, kjo është lista e të nomiuarve për Nobelin në Letërsi për 1937 (zgjedhni Cmimi nobel për Letersi, dhe viti 1937). Ose nëse përtoni t'i kontrolloni manualisht vit pas viti të nominuarit, mund ta kërkoni emrin e Fishtës në databazën e nominimeve për Nobel këtu dhe sistemi ua tregon të gjitha nominimet. Gjegj Fishta nuk figuron askund. As për vitin 1937, as për vitet tjera. Nuk ka qenë i nominuar asnjëherë.--Udha (diskutimet) 4 nëntor 2017 19:52 (CET)[reply]

Përgjigje replikës së një përdoruesi tjetër (meqë e shkrova para se ta hiqje): Çmimi Nobel për Letërsi ndahet nga suedezët, jo norvegjezët. Me keqardhje për dy burimet që i solle, por besoj ata vetëm kanë ricikluar mite urbane, siç bëjnë edhe nëpër librat shkollorë. Sipas versionit që kam dëgjuar unë, ishte Akademia Austriake, jo gjermane, ajo e cila e nominoi. Më 1937 ajo nuk kishte bërë akoma "bashkim kombëtar" me Gjermaninë, kështuqë nuk mund të llogaritet si naziste. Gjithsesi edhe nëse ka qenë i nominuar dhe suedezët po pastrojnë arkivat, mirë kanë bërë. Nominimi për Nobel nga nazistët nuk i bën nder Fishtës!--Udha (diskutimet) 4 nëntor 2017 20:28 (CET)[reply]

Njeri i letrave vs shkrimtar[Redakto nëpërmjet kodit]

Mendoj se gjuha më e thjeshtë është më e përshtatshme për një artikull enciklopedik, ngase e bën më të kuptueshëm për një numër më të madh njerëzish.--Udha (diskutimet) 22 janar 2018 20:11 (CET)[reply]

Je i mirëpritur të ndërhysh ku të shohësh se ka mbingarkesë, se me këtë po merrem, thjesht kam bibliotekën ndër kuti hëpërhë. --Mondvalsen
Publicisti asht shkalle minore e t'kenit shkrimtar, ndaj thashe njeri i letrave asht ma adapt. Profileve te letrave mendoj t'i kushtoj hapsine ne paragraf perkates. --Mondvalsen (diskutimet) 22 janar 2018 20:20 (CET)[reply]

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 2 lidhje të jashtme te artikulli Gjergj Fishta. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 15 shtator 2019 09:01 (CEST)[reply]