Diskutim:Gjuha boshnjake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Gjuha boshnjake. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: — ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Hi all! I do not speak Albanian but I suspect that above entry means "Bosniak language" (bosnjacki jezik) proper name should be "Bosnian language" (bosanski jezik). The first one is only used by serbian nationalists. Please correct in case that I am right.

In case that you have hard time finding correct name it can probably be found on RTK as it emits news and several programs in Bosnian. (For example "vijesti". Please do not confuse with serbian "vesti"). Regards

The article is about Bosnian language. Puntori 15 Korrik 2008 15:01 (CEST)