Diskutim:Gjuha shqipe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Gjuha shqipe. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
WikiProjekti Shqipëria (Vlerësuar si i rëndësisë më të lartë)
WikiProject iconKy artikull është brenda fushëveprimit të WikiProjekti Shqipëria, një përpjekje e përbashkët për të përmirësuar Shqipëria në Wikipedia. Nëse doni të merrni pjesë, ju lutem vizitoni faqen e projektit, ku ju mund ti bashkoheni diskutimit dhe të shihni listën e detyrave të hapura për tu përfunduar.
 ???  Ky artikull nuk ka nevojë për një vlerësim në shkallën e cilësisë të projektit .
 Më të lartë  Ky artikull është vlerësuar i rëndësisë më të lartëshkallën e rëndësisë së projektit.
 

1[Redakto nëpërmjet kodit]

Bandash

  • -- në kundërshtim me përhapjen më të gjerë e të natyrshme të kryedialektit gegë -- mbeturinë kjo e diktaturës komuniste në Shqipëri. Zhvillimet demokratike nuk do të mbeten pa e rregullue edhe çashtjen e variantit zyrtar të gjuhës shqipe.

për arsye se bie tërësisht në kundershtim me asnjanësinë e Wikipedia-s.

Une nuk jam autori i atij shkrimi, por ke ba shume gabim qe e ke fshi ate sepse ai shkrim nuk bien ne kundershtim me asnjeanesine e Wikipedia-s ngaqe shkrimi asht vetem nji shprese dhe aludim. Ti bjen ne kundershtim me Wkipidiea dhe ne pajtim me komunizmin stalinist te vitit 1972. Asht e vertete se diktatura komuniste ishte ajo qe e projektoj zhdukjen e gjuhes letrare gege (kryedialiktit sic e quan personi ne fjale) dhe mund te gjesh ne internet ose arkiva zyretare fotografi qe tregojne prezencen e Enver Hoxhes, diktatorit stalinist dhe krahut te djathte te tij Mehmet Sheut ne kongresin e drejteshkrimit te gjuhes se vitit 1972. Gegnishtja flitet nga 70% e shqiptareve dhe asnjeanesia ne kuptimin linguistik dmth mos me i dhane perparesi ndonji dialekti por me integrue te gjitha te folmet ne nji gjuhe sa ma afer standardit. Amerikanet po mundohen me integrue Ebonics ne gjuhen letrare angleze, cka asht nji dialekt i vonshem, ndersa gegnishja asht historikisht e shkrueme qysh ne vitin 1332 dhe e dokumentueme me shkrim 250 vjet perpara Tosknishtes/gjuhes se sotme letrare. Ggnishtja duhet integrue ne qofte se shqiptaret deshirojne me pase nji gjuhe vertetesisht te kuptueshme nga te gjithe.


Lidhur me pretendimin se gjuha shqipe rrjedh nga gjuha indivropiane rekomandoj te lexohet vepra e studjuesit Kolia Aristidhi "Arvanitasit dhe origjina e grekeve" si dhe vepren 'Gjuha e perendive" perkthime nga greqishtja ne shqip.

Me gjithe respektin qe ti ke per kusherinin tand Aristidh, gjuha shqipe ashte dege e gjuheve indoeuropeane dhe kjo gjinded ne cdo liber linguistik te botes. Kjo nuk asht as e hapun per debat. Pranohet nga te gjithe. Debati asht se a rrjedhe shqipja nga Ilirishtia apo jo, gja qe nji pakice shkollaresh e kundershtojne ngaqe ne shume pjese te Shqipnise se sotme mungon evidenca arkeologjike e teknologjise detare te Ilireve.

Personalisht, une mendoj se ti nuk je linguist, historian, arkeolog apo edhe ndonji shkollar i dores se fundit. Prandaj duhet me kerkue falje per gabimet qe ke ba dhe mos me korigjue ma ate cka shkruajne te tjeret. Ti je nji "Patriot" komunist, anti-gege por nuk merre ere nga linguistika.

Gjuha Shqipe (shkurt Shqip ose Shqipja) është një gjuhë që flitet nga rreth gjashtë milionë banorë të Ballkanit, të quajtur shqiptarë.

Disa shkollarë të shquar të gjuhës shqipe kanë qenë Eqrem Çabej, Aleksandër Xhuvani, Johann Georg von Hahn, Franz Bopp, Gustav Meyer, Norbert Jokl, Stuart Edward Mann, Carlo Tagliavini, Wacław Cimochowski, Eric Pratt Hamp dhe Agnija Desnickaja.

Libri më i vjetër në Shqip është Meshari [1] i shkruar nga Gjon Buzuku, një prift katolik, në 1555. Shkolla e parë në gjuhën shqipe mendohet te ketë qënë një shkollë e hapur nga priftërinj Françeskanë1638Pdhanë.

Shqipja është një gjuhë Indoeuropiane, e cila mendohet të jetë zhvilluar nga Gjuhët Ilire. Shqipja nuk ka elementë të gjuhëve të tjera indoeuropiane.

Shqipja ka dy dialekte kryesore, atë geg dhe atë tosk, dhe disa nëndialekte si ai: lab dhe çam. Dialekti tosk, ai lab e çam fliten në Shqipërinë jugore, nga Arbëreshët e Italisë dhe nga Çamëve në Greqi. Kryedialekti geg flitet në Shqipërinë Veriore e të Mesme, dhe nga shqipëtarët e Kosovës, të Maqedonisë dhe të Malit të Zi.

Gjuha zyrtare shqipe është e bazuar në nëndialektin tosk. Shqipja si gjuhë ka status zyrtar edhe në Kosovë, Maqedoni dhe Mal të Zi.


Dy lekët e mia. Unë faktikisht jam me 8-vjeçare për sa i përket mësimit në shqip kështuqë edhe mund t'i kem gabim arsyetimet për sa i përket gjuhës shqipe. Por fjala "shqipe" tek "gjuha shqipe" është një mbiemër, dhe vetëm emrat mund të jenë të përveçëm. Kur thuhet shqipja (si emër femëror i shquar) është pak më e vështirë, por prapë në shqip është e përgjithshme (me sa kam parë në fjalor). Fatkeqsisht gramatika s'është e qartë në këtë rast, sepse quhen si emra të përveçëm koncepte si organizata (Organizata e Kombeve të Bashkuara) ose periudha (Rilindja Kombëtare e Shqipërisë), por jo gjuhët të cilat janë po aq të veçuara sa ato koncepte. Konflikti është zmadhuar nga ndikimi i gjuhëve të tjera (si anglishtja) të cilat i kanë emra të përveçëm. Gjithashtu nuk duhet menduar se po i heq vlerë shqipes duke e shkruajtur me gërmë të vogël. Thjesht ashtu janë rregullat gramatikore të shqipes. Dori | Diskuto 9 Shtator 2006 06:09 (UTC)

Dhe ska se si të jetë ndryshe zoti Dori, fjala "gjuha" shkruhet me të madhe së është në fillim, kurse emri i gjuhës shkruhet gjithmone me të vogel sepse është mbiemer. Sipas shumë fjalorëve të gjuhës shqipe kemi vetëm dhe vetem këtë rregull: Gjuha shqipe, Populli shqiptar, Letersia shqipe etj.
Në këtë rast është mbiemër, ndërsa tek "fol shqip" është ndajfolje (me sa mbaj mend). Dori | Diskuto 9 Shtator 2006 06:31 (UTC)
Une nuk kam pse te kujtoj te kaluaren sepse fjalorin e kam te hapur akoma tek faqja ku shtjellohet kuptimi i fjales "gjuha shqipe", ku thuhet se eshte mbiemer duke permbledhur dhe disa nga shembujt e siperpermendur. Uni 9 Shtator 2006 06:37 (UTC)
Kjo më çudit dhe më bëri të hap fjalorin tim :)
SHQIP,~E mb. 1. Që e flasin shqiptarët; që është në gjuhën e shqiptarëve, që përdor gjuhën e shqiptarëve. Gjuha shqipe. Letërsia shqipe. Shkolla shqipe. 2. si em. f. ~E, ~JA Gjuha e shqiptarëve. Shqipja e sotme (e vjetër). Shqipja letrare. E di (e ka mësuar) mirë shqipen.
SHQIP ndajf. 1. Në gjuhën e shqiptarëve. Libri shqip. Kështu i thonë shqip. 2. Qartë, kuptueshëm; copë, troç; haptas. I tha shqip. Shqip po të flas! Nuk ha shqip.
Ai shembulli "Libri shqip" tek ndajfolja s'më duket me vend pasi është njësoj si "Shkolla shqipe" e dhënë tek mbiemri.
Mbiemër quhet ajo pjesë e ligjëratës që emërton një tipar (cilësi, veti, marrdhënie) të sendit dhe përshtatet në gjini, në numër e, për një pjesë, edhe në rasë me emrin e këtij sendi.
Ndajfolja është pjesë e pandryshueshme e ligjëratës, që emërton një tipar të veprimit a të gjendjes, rrethanat në të cilat vërtetohet ky veprim, ose tregon shkallën e një cilësie a të një rrethane ose intensitetin e veprimit.
Pra, ndajfolja nuk ndryshon, kurse ne kemi: Libri shqip, gjuha shqipe. Mua akoma më duket si mbiemër. Dori | Diskuto 9 Shtator 2006 07:03 (UTC)
Po ja qe edhe ti e paske fjalorin akoma, ke te drejte, ne kete rast eshte mbiemer kurse ne keto raste: flas shqip, nuk kupton shqip etj. jane ndajfolje. Me siper u korrigjua. Diskutimi u sqarua, kishe te drejte. Uni 9 Shtator 2006 07:13 (UTC)

Kur baba bonë[Redakto nëpërmjet kodit]

Kur baba bón nji marrveshje edhe i biri duhet me majt. Kongresi i Manastirit. Ata që nuk e maji zhduken. Po të ju kishin përmbajt marrveshjes Arvanitët sot ata ishin konë çisto shqiptart, me fjalë tjera ata që nuk kanë heq dorë nga Shkrimi i Shqipes me germa greke janë zhduk, janë shkri në gjuhë tjera. Sikur që po shkrihen në Ulqin tu e fol gjuhen gege "Baci Topin"--Hipi Zhdripi 21 Qershor 2007 12:13 (UTC) NDËRTO E MOS SHKATRRO!!!!

shqipja i ka marre nga Greqishtja[Redakto nëpërmjet kodit]

Marr nga artikululli pasi që i takon pjesës së diskutimit--Hipi Zhdripi 30 Nëntor 2007 12:37 (UTC)

- Fjalet e permendura ketu qe shqipja i ka marre nga Greqishtja eshte shpjegimi me idiot qe kam lexuar ndonjehere.Nuk ka mundesi nje fjale me nje rrokje ta kete preajardhjen nga fjalet me dy e tre rrokj.Fjalet me nje rrokje jane krijue te parat.Numrat jane krijuar te parat nga gjuha e pan shqiptareve dhe pastaj kane kaluar ne gjuhet e tjera.Po marr vetem nje numer numrin tre qe vjne nga fjala njerrokeshe e shqipes e re,i ri.Eshte formuar thjesht duke i shtuar numrit qe njihej tashme numrit dy edhe nje te re e cila eshte gjinia femerore duke formue tre ose edhe nje te ri e cila eshte gjinia mashkullore dhe ka formue tri.Mud te shpjegoj te gjitha numrat dhe ditet e javes qe kane ardhur nga gjuha shqipe por nuk eshte vandi ketu.

- Sistemi i foljes përfshin shumë tipare arkaike, si ruajtja e aktive e dallueshme dhe përfundimet mesatare personale (ai qe ka shkruajt keto radhe ose nuk ka dit dhe di gjuhen shqipe ose eshte nje idiot) dhe ndryshimi i zanores rrënjë "e" në të tanishmen në "o" në kohën e shkuar, një tipar i ndarë me gjuhët baltike. Për shembull, ekziston mbledh (kalimtare) dhe po ashtu mblidhet (jokalimtare), në kohën e shkuar, dhe mblodha me një "o" në të shkuarën.Shqipja per 2000 vjetet e fundit ka ndryshue aq pak sa ai qe kja shkruejt keto radhe nuk ka lidhje me gjuhen.Po shpjegoj nje fjale te italishtes qe e ka gjet djali im.Djali eshte ne klase te peste dhe gjeti prejardhjen e fjales compare dhe scompare.Kjo fjale e perbere ne italisht vjen nga com+pare ku com=come=si kuptohet nga vete italishtja po pare nuk ka asnje kuptim.Pse?sepse vjen nga shqipja dhe shpjegohet thjesht me gjuhen shqipe te sotme kam+pare dhe scompare eshte skam+pare.Ku jane format arkaike?


Nga orakulli: Pavarësisht mashtrimeve te medha despotike-fetare dhe pushtimeve te zgjatura që shtrënguan rrjedhën e fshehjes së emrit te vertet gjuhes Shqipe,qyshse ajo;u çfaq per te here te pare ne formen e larte ne shkrimet Vinca 8000 vjete me pare,me vone ne shkrimet Mikenase,nga prehistoria,dhe per tu rishfaqur si gjuhë e shkruar e pjekur ne shkrimin e Testamentit antik,e cila njihet sot si gjuha “ebraike” e vjeter,ne rikodifikimin e saj me te ashtuquajturen “greqishten e vjeter” dhe ne mbyllje te ciklit te saj me nivelin me te larte te permiresimit te saj,te ashtuquajturin “alfabeti” latin dhe te ashtuquajturen gjuha “latine”;ka ruajtur ne ditet sotme ne cdo qelize te saj,njesite e saj qe vertetesojne shkencerisht autorsine e gjithe emrave te mbivendosura. Ne ato “gjuhe” te percaktuara siaps gjetjeve individuale njerezore nen trysnite politike e fetare,pervec emrave te sotem te ndryshem me emrin e sotem te gjuhes Shqipe,te gjithe elementet e tjere njesiore gjuhesore lidhen shume fuqishemme te. Nisem nga argumenti llogjik,ku kemi nje fakt te tmershem.Te gjithe gjuhet e siperpermendura vleresohen sot si "te vdekura" ose te pafolura me prej asnji kombi.Si eshte e mundur kjo?.Mund te ndodhte vetem me nji prej tyre,p.sh gjuhen ebraike?.Ose vetem greqishtja e vjeter?.Si ka mundesi te treja humben si te folura gjate kalimit te shekujve?.Te treja u harruan nga “kombet” perkates?A mund te ndodhi kjo ne tre gjuhe njeheresh?Ç’rastesi e ralle.[Apo ku hyn si den(don,do) ndodhia po na marre leje ne,qe eshte kuinçidenza.Hin eshte e gjuhes Çame si dhe *den(do).]. Gjithashtu,ne rjedhen e kohes,eshte e pashpjegueshme nji urrejtje e jashtezakonshme e kristianizmit kunder kesaj gjuhe, e vertetuar kjo prej dokumenteve historike(mallkime nga dyert e kishave prtodokse) dhe argumentit llogjike qe “ne ngelem pa shkruar” ne mes te dy fqinjeve qe ndertuan historine e shkrimit te Europes.Kete mundohen ta mbeshtesin dhjetra teza nxirese kunder nesh qe ne ishim popullsi malore,apo ne rronim neper male dhe nuk zbrisnim fare ne fushe (te paret tane duhet te ksihim frike nga butesia e fushes).Si dhe teoria tjeter qe ne nuk jetonim ne buze te detit(sepse te paret tane nuk duhet te dinim not dhe kishim frike se mos mbyteshin).Prandaj na mungon dhe fjalori detar.Shume fjale i kemi te huazuara,qe nga *skela qe eshte latine dhe nuk eshte “shkela sepse gjuha shqipe (argumentohet dhe fonetikisht nga 'gjuhetaret" e "filologet") nuk e ka karakteristike kalimin e “s’ ne “sh”.Keta “gjuhetare” nuk pyesin as per shkencen e profesionit te vet,fonetiken ,e cila thote qe “s’ dhe “z” dhe “sh” prodhohen ne pika shume te aferta,per te mos then ne te njeten pike ne goje.Dhe ato,do apo nuk do gjuha Shqipe,detyrohen nga goja,pa dashur ose mosdashur ne ,te bejne transformimin,duke u nisur nga bashkelidhja e tingujve te tjere para dhe pas tyre gjate shqiptimit.Prandaj dhe Shkodra,shkruajne keta,nuk vjen nga Scutar,sepse gjuha shqipe nuk e kthen “s’ ne ‘sh”.Po keshtu,meqen thone keta gjuhetare,njesi si p.sh“si=sy” e gjuhes Çame-Shqipe nuk mund te kthehet ne “shi-koj”,por çedo qe eshte kthyer.Dhe jo vetem ne shikoj,por edhe ne formet :shih!,shihet,shihem,shihja,shikova. Eshte po ashtu,me vone pasi erdhi erresira me e madhe,po aq e pashpjegueshme urrejtja e sulltaneve turq qe nxirnin fermane kunder kesaj gjuhe,duke e mallkuar ne formen me te larte,ate shteterore. Me vone,ne tre shekujt e kaluar, po gjithashtu enigmatike sjellja e disa gjuhetareve te huaj (te paguare prej fondeve te Vatikanit dhe Kishes ortodokse Grekee Sllave) botonin libra ku e perbaltin ne nje mbimase te frikshme kete gjuhe. Qe prej fundit te shekullit te 17,filloi nje politike çorientuese e jashtezakonshme ne drejtim te kesaj gjuhe.Eshte gjuha vulgare, eshte gjuhe e ndertuar mbi huazime eshte gjuhe e panderlikuar,eshte gjuhe e varfer…Asnje gjuhe e ndonje kombi tjeter nuk ka kaluar ne ndonje sulm te tille. Pse gjithe ky sulm i sterzgjatur ne kohe dhe nga te gjitha drejtimet fetare,perandorake e shteterore??? Ke cënonte e cenon gjuha Shqipe?Interesat e kujt prekte e prek?Çfare mesazhi mban ne brendesine e saj kjo gjuhe? Sot mund te habitesh me nje nga Universitetet me te nderuara ne bote,i cili vazhdon me botime te ‘profesoreve te gjuheve klasike” dhe mban lart vemendjen shkencore kunder kesaj gjuhe,te quajtur prej tyre;si nje sallate mikse slave,greke,latine,turke. Si eshte e mundur ky konkluzion nga keta “shkencetare te gjuhesise”?.Kur ky komb nuk kishte shkolla,si baze per marrje-dhenien e njesive gjuhesore gjate 2000 vjetet e fundit,si mund te merrte fjale baze te gjuhes nga latinishtja,ose greqishtja e vjeter?.Kush ja mesoi te thoshnin;per shembull. “mjel”, e cila mendohet sot qe vjen nga greqishtja?Ne cilat shkolla e mesuan?Po ta mesonin nga “greqishtja” del qe ky popull ka pasur maredhenie me kafshet shtepiake vetem pasi u çfaq ne horizont “gjuha greke”?.Ose e thene me fjale popullore “nuk i milnin dhite por prisnin sa “grekerit’ te sillnin fjalen e tyre”.Keta lloj “shkencetaressh” te lene pa ngrene ose kujtojne qe ne lashtesi njerezit ushqeheshin me Pizza(ka qene pitte dhe ka vajtur ne pizze ne kopjimin e thjeshte ku “t” eshte ngateruar me “z”.Shqipja ka edhe “pet(e) etj”). Ne,per shembull,i themi vetem “kafshe” dhe kafazit i themi “Kafaze=kafshaze”.Kafsha ze mund te thuhet njekohesisht dhe “ Kafsha kap”.”Gabbia” nuk ka lidhje me *animale,po lidhje me kafazin,kafsha ze,ose kappa.Ketu kemi vetem transformimet fonetike te njohura *K>g dhe *p>b.”Kappia” mund te transformohet shume lehte ne “gabbia” dhe anasjelltas.Dhe anglishtja qe eshte e palidhur fare.Merr fjalen e italishtes,animale dhe ka edhe “cage=kejxh =kafaz qe ndryshon njesoj si italishtja dhe nuk ka lidhje me animal=aenimëll.Ky Koncept,i cili edhe germe e alfabetit “grek”,shpjegohet vetem me kete perkthim prej gjuhes qe e ka ndertuar ate,gjuhes Shqipe Gjuha Shqipe tregon linjen mendimore.zë>kap.Pra tregon formulen llogjike te ndertimit si dhe njekohesisht autorin e ndertimit te dy foljeve dhe emrit kafshe(i cili nga ana e tij nuk lidhet rastesisht me *kafshate,sepse eshte ndertuar shume me hershem kur bujqesia nuk ekzistonte dhe kur kafsha ishte nje nga elementet me kryesore te ushqimit),te cilat nga ana e tyre te çojne detyrimish me thelle ne gjetjen e zbulimit me te madh te gjithave koherave ne gjuhesi,kodiket gjuhesore.Them gjetjen e zbulimit, sepse ky zbulim eshte bere njehere nga te paret tane dhe si pasoje jane gjuhet me te zhvilluara te tokes,gjuhet Europiane.Nuk po gjendet vetem se si ata ndertonin njesite gjuhesore. Tjeter argument,eshte se kjo gjuhe pasi i mori,huazoi sa i deshi qejfi nga keto gjuhe,vazhdon i perdor edhe sot.Ndersa kombet qe mbahen si pasardhes te kombeve qe ndertuan keto gjuhe,nuk i perdorin me keto njesi ne gjuhen e tyre te folur.E pranon ndokush kete argument???

Dhe ne fund dua te pyes nje pyetje,sic thuhet ne anglisht,sallaten e e vertete gjuhesore.Kush jane ata qe vendosin qe nje njesi gjuhesore eshte me e vjeter se nje tjeter,apo eshte e huazuar?Cfare matesish perdorin?Nga cili supozim ose si u(ne) po ze ?

Supozimi baze,natyrisht duke fshehur datelindjet e librave te vjeter,datat e kopjimit te tyre duke zevendesuar te vjetrit “per ti ruajtur nga shkaterrimi I kohes” si dhe vendet e ruajtjes se tyre ne shekuj, eshte qe ;gjuha qe eshte e shkruar eshte vertetimi.Ky supozim eshte ne kundershtim me vjetersine e gjuhes se folur ne raport me te.Po pranove kete duhet te pranosh qe gjuha e folur eshte ndertuar para gjuhes se shkruar,ose gjuha e shkruar eshte e para dhe pastaj ka lindur gjuha e folur.Po kjo llogjike ta vesh me pellembe me faktin e indigjeneve te ishujve te paqesorit ose te Amerikes se veriut qe megjithese nuk shkruanin ata flisnin.(Por kjo sdo te thote qe te paret tane ishin indiane.Ata kishin qene njehere e nje kohe por ne ndryshim me ta ,ata nuk qendruan ne nji kat te ndryshimit por shkuan deri ne maje.Truri i tyre ishte faktori kryesor i evolucionit njerezor.Por vetem i tyre dhe i gjithe pasardhseve te tyre te bardhe Europiane.Te tjeret u mesuan prej tyre.Kjo nuk eshte racizem,eshte fakt)

Por qellimi i kesaj me siper ishte dhe eshte;te fshihet kryesorja,autorsia;shmang vemendjen ne huazim per ta orientuar kundesrhatarin psikologjikisht drejt mposhtjes.Por kjo nga ana tjeter te shtyn disa te tjere rruges per te kerkuar e gjetur se si qendron e verteta,ve ne domosdoshmeri te nje shpjegimi shkencor reth gjithe kesaj.Gabimi i gjuhetareve Shqiptare ,ose me me sakte renia e tyre ne kurthin e pare te mirendertuar,ka sjelle rremuje te metejshme dhe disorientim te paleve te interesuara per te shpjeguar enigmen “gjuha Shqipe”.Kjo per 50 vjete u ndihmua nga faktori negativ, komunizmi dhe sot ndihmohet nga faktori korrupsion i shtetit aktual Shqiptar.

Kundershtia tjeter eshte qe kur shpifet ne kete drejtim, harrohet nga hartuesit e ligesise qe kjo te çon njekohesisht ne pohimin per vjetersine e ketij kombi ne keto troje.Sepse llogjika te çon qe ky komb pa arsim,pa shkolla i ka marre keto fjale kur keto gjuhe kane qene ende te gjalla me ane te komunimit gojor(nese kane qene ndonjehere te gjalla perveç Shqipes).Pra ata kundershtojne njekohesisht vetveten ne kundershtimin e lidhjeve te ketij kombi me lashtesine dhe rjedhjen prej dikujt ne keto troje.

Perzierjet allogjike te ndertuara ne guzhina te kishave dhe xhamive per reth 1000 mije vjet nuk kane fund..

Po ju jap vetem nje shembull te thjeshte te nje njesie gjuhesore.Eshte njesia gjuhesore “gunge”.Kjo njesi tregon qarte germen e alfabetit “g”.Kjo njesi,e ndertuar thelle ne kohe te shumvjetra,tregon se kush jane shpikesit e alfabetit.Ata jane para ardhesit e shqiptareve.Emrat e sotme te atyre gjuheve e alfabeteve, jane vetem nje mashtrim i histories prej atyre qe i kane konsideruar gjithmone pupujt leshko.

O shqiptar![Redakto nëpërmjet kodit]

More po shqiptare jeni, e shqip nuk merreni vesht.

Po pse po te njetin gabim do te bejme edhe ne shekullin 21. Do zihemi se cfare corapesh ti veshim gjuhes shqipe blu apo te kuqe. Po eshte shqip more "truthare"

Mos doni qe seicili ta kishte hunden njelloj te gjate. Gjuha eshte nje mekanizem i gjalle dhe ndryshon ndaj dhe do te anoje nje here ketej e nje here andej.

Erdha ne kete diskutim per te vendosur kete dokument te bukur te gjuhes shqipe dhe nuk ju kuptoj juve shqiptareve qe kapni vetem nje argument dhe mendoni se keni te drejte.

UNE PROTESTOJ TE BEHEM PJESE E DISKUTIMIT TUAJ MEDIOKER

VETEM JU LUTEM GJEJINI VEND KESAJ COPE TE MREKULLUESHME

1285 in Dubrovnik (Ragusa) a document states: "Audivi unam vocem clamantem in monte in lingua albanesca" (I heard a voice crying in the mountains in the Albanian language).[4]

Cfar materiali eshte ky?
Tekst, apo nyje lidhese, apo referenc?
Se kuptoj se ku duhet vendosur. Puntori 9 Janar 2009 16:21 (CET)

Ajo ka qene pjesa treguese e nje libri te djegur,si mijera libra te tjere ne gjuhen Shqipe.

lidhje të re : fjalor frengjisht-shqip[Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.dictionaric.com/dicoalbanais/dicoalbanais.php

pranvera[Redakto nëpërmjet kodit]

Kam nje liber te sapo botuar me titull "E Verteta" <kush ini ju grek...?> nga autori Margarit.K.Nilo qe verteton se greqishtja e vjeter ka qen shum e perafert me shqipen e sotme dhe tregon gjithashtu se si ka evoluar gjuha Shqipe "indoeuropjane" qysh prej koheve me te hershme deri ne vitet 1.900 para se te futej ne perdorim alfabeti latin ne Shqiperi. Eshte me te vertet nje punim teper interesat qe besoj se ja vlen ta lexoni per te kuptuar madheshtin e vertet te gjuhes shqipe... Autorin mundeni ta kontaktoni ne e-mail margarit.nilo@gmail.com ose ne nr e tel: 048855180

Me respekt: Orgesi

Kërkesë redaktimi më 4 shkurt 2013[Redakto nëpërmjet kodit]

bina__12@zbavitu.net kjo esht adresa ime nese mundem te pranohem :)

Kostanica Albinakostanica (diskutimet) 12 tetor 2017 21:09 (CEST)

U ndryshuan lidhjet e jashtme[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Tani sa ndryshova 1 lidhjet e jashtme në Gjuha shqipe. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 8 shtator 2019 21:26 (CEST)

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Gjuha shqipe. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 12 shtator 2019 02:56 (CEST)

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 3 lidhje të jashtme te artikulli Gjuha shqipe. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Kam bërë këto ndryshime:

Kur të keni mbaruar së shqyrtuari ndryshimet e mia, mund të ndiqni udhëzimet te stampa më poshtë për të rregulluar çdo problem me adresat.

Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raporto bug) 15 shtator 2019 09:10 (CEST)

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 8 lidhje të jashtme te artikulli Gjuha shqipe. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Ndër të tjera, aty mund të gjeni dhe informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 24 janar 2020 06:31 (CET)