Diskutim:Hebrenjtë

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Hebrenjtë. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Përshëndetje, Leutrim.P

Tek ky artikull paska tre fjalë për “Jews” (hebrenj, jehudë dhe çifut), por si ta përkthej në shqip titullin e kësaj artikulli Qendrimi15 (diskutimet) 14 shtator 2023 18:07 (CEST)Reply[përgjigjuni]

Qendrimi15, Përshëndetje, unë mendoj se është mirë ta zhvendosësh:
"Hebrenjtë" te: "Jehudët", (pasi Jews në hebraisht është: Yehudim, shqip: Jehudët)
--
Dhe ta përkthesh:
w:en:Hebrews
në:
"Hebrenjtë" (për shkak se: Hebrenjtë ishin një popull i lashtë që fliste semitisht, të cilët konsiderohen kryesisht si sinonim i izraelitëve (të lashtë), me termin "hebre" që tregon një izraelit nga epoka nomade që i parapriu themelimit të Mbretërisë së Izraelit). — Leutrim.P (diskutimet) 14 shtator 2023 23:43 (CEST)Reply[përgjigjuni]
Kështu mendova edhe unë ta bëja. Por në një anë saherë që përktheja fjalën “Jews”, vetë fjalën “hebrenj” dhe jo “jehudët” ma shfaqte, por nga ana tjetër nuk desha të bëja diqka pa pyetur dikën nga frika se mos po bëja diçka gabim. Gjithsesi faleminderit shumë për përgjigjjen Qendrimi15 (diskutimet) 14 shtator 2023 23:50 (CEST)Reply[përgjigjuni]