Diskutim:Ismail Kadare

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Ismail Kadare. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Koment nga Hipi Zhdripi[Redakto nëpërmjet kodit]

Me kalimin e kohës (bile te të tjerët) është zanat me shkru dikush dishka për veprat e tij. karakteristikat e ku ta di une për diçka të ngjajshme. Po ashtë poblemi që disa qysh e komë pa kanë qefë me i prezentu edhe citate të kritikave. Ty ato nashta po të duken shumë. Mu nuk po më duken me qenë ato të inegruara në tekstë, por njerzit i kanë futë si lista citatesh. Për mes me i hupë ato duhet me u gjetë një zgjidhje, vetem ato qashtu qysh janë të prezentune nuk bonë me konë.--Hipi Zhdripi 2006 Prill 4 14:56 (UTC)

Polemika Kadare- Qosja[Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi që Ismail Kadare botoi "Identiteti europian i shqiptarëve- sprovë" filloi polemika mes dy gjigantëve të letrave shqip, Ismail Kadare, dhe shkrimtarit dhe gjuhëtarit Rexhep Qosja. Edhe Qosja hedhi një libër ku ai kundërshton Kadaren në lidhje me identitetin e shqiptarëve. Për dallim nga Kadare, Qosja mendon se identeti shqiptar është një miks i atij perendimor dhe lindor, krishter dhe mysliman.

Këtu janë lidhjet ku do të mund të lexoni më shumë:

Propozim për paragrafin[Redakto nëpërmjet kodit]

Artikulli që botoi Kadare në vitin 2006 "Identiteti europian i shqiptarëve - sprovë"1 në revistën ? ka shkaktuar një polemnikë në mes të tij dhe Rexhep Qosjes. Kështu përderis Kadare vije në qendër identitetin shqiptarë si perendimorë, Qosja në librin e tij të quajtur "Realiteti i shpërfillur"2, vë në qendër identeti shqiptar si një miks i atij perendimor dhe lindor, krishter dhe mysliman.

Burim i të dhënave[Redakto nëpërmjet kodit]

Em shtine mi lexu Shekullin[Redakto nëpërmjet kodit]

Ej, Qosja e paska shkru në ballë të librit:

“Shkrimtari i madh argjentinas, Horhe Luis Borhes, thotë se “Libri që nuk e përmban kundërlibrin mund të konsiderohet i panevojshëm”. Çdo libër, pavarësisht a është letrar a shkencor, e përmbarojnë lexuesit, miq dhe kundërshtarë të autorit, qoftë duke e pohuar, qoftë duke e mohuar”, -shkruan Qosja në parafjalën e “kundërlibrit”.

E gjyshtu bojin shkrimtart politik. Le se ata te dytë kokan ka e dijin shka jonë ka bojin fort mirë. (em shtine mi lexu gati krejt "Shekullin")--Hipi Zhdripi 3 Qershor 2006 11:37 (UTC)Shumë mirë hipi zhdripi se tani kur je te wikipedia english je ma i pregaditun per me i permisu gabimet e vandaleve serb --I DREJTI 4 Qershor 2006 06:28 (UTC)

Ismail Kadare or Ismaïl Kadaré?[Redakto nëpërmjet kodit]

Hello. His name is sometimes spelled Ismaïl Kadaré. I always thought that was the correct Albanian manner, and that Ismail Kadare was the sloppy foreign language version. Now I see that the Albanian wikipedia uses Ismail Kadare and get confused. Could someone enlighten me on this matter? Best Regards Mimarob, Sweden 14 November 2006

In the albanian language, we don't use 'é'. We just write Ismail Kadare. Ismaïl Kadaré is the way french people write his name. Best regards [Rudi ] 11/12/2006
OK, thanks! Mimarob 2 January 2007 asht komunist

ke tedrejt mor bos mor njish ==

Ju lutem mos luani me wikipedia, ka shume persona qe u intereson vertet!!!

Librat dhe stampa[Redakto nëpërmjet kodit]

Krijova një stampë me veprat e Kadaresë. Mund të ketë pasaktësira të vogla prandaj do t'i kërkoja kujt ka më shumë info dhe kohë që të bëjë një kërkim të kryqëzuar mes atyre të vendosur në stamë, listës që gjendet në sq.wiki dhe ndonjë liste tjetër që gjendet online. Nëse mungon diçka mund të ma thoni, ose nëse jeni në gjendje shkoni e ndryshoni tek Stampa {{Ismail Kadare}}. Ndërkohë, lista e veprave që gjendet tek artikulli Ismail Kadare duhet reduktuar vetëm tek veprat kryesore apo më të njohura nga publiku, mqns lista e plotë do të mund të shikohet në fund të faqes e integruar tek stampa. -- Mr. Pseudo diskuto 21 Shtator 2014 10:27 (CEST)

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 2 lidhje të jashtme te artikulli Ismail Kadare. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Ndër të tjera, aty mund të gjeni dhe informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 13 maj 2022 12:47 (CEST)Reply[përgjigju]

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Ismail Kadare. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Ndër të tjera, aty mund të gjeni dhe informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 22 tetor 2022 08:14 (CEST)Reply[përgjigju]

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Ismail Kadare. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Ndër të tjera, aty mund të gjeni dhe informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 18 nëntor 2022 16:43 (CET)Reply[përgjigju]

A ka qenë i lidhur me letërsinë[Redakto nëpërmjet kodit]

Në të vërtet Ismaili ka qenë shumë i lidhur me letërsinë. Ja pse ai ishte shume i lidhur me të krijuarin e librave dhe botimin e tyre Iris cool (diskutimet) 30 nëntor 2022 20:11 (CET)Reply[përgjigju]

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Ismail Kadare. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Ndër të tjera, aty mund të gjeni dhe informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 5 dhjetor 2022 07:42 (CET)Reply[përgjigju]

Internet Archive Bot[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje, redaktorë!

Sapo ndryshova 1 lidhje të jashtme te artikulli Ismail Kadare. Ju lutem, shpenzoni pak kohë për të shqyrtuar redaktimin tim. Nëse keni ndonjë pyetje ose dëshironi që t'i injoroj lidhjet apo faqet krejtësisht në të ardhmen, ju lutem, vizitoni këtë faqe për informacione të mëtejshme. Ndër të tjera, aty mund të gjeni dhe informacion se si mund të rregulloni problemet që mund të kem shkaktuar. Kam bërë këto ndryshime:


Gjithë të mirat!—InternetArchiveBot (Raportoni probleme) 22 dhjetor 2022 07:46 (CET)Reply[përgjigju]